Jarné recepty z púpavy

Každé ročné obdobie rastú bylinky, ktoré práve potrebujeme pre zdravie. Jar je časom očisty a odľahčovania najmä trávenia, teda pečene a žlčníka. Môžeme využiť dary prírodnej lekárne a zbaviť sa jarnej únavy vďaka zdravým sirupom. Hoci sú sladké, určite nikomu nepokazia figúru tak, ako vianočné a veľkonočné prejedanie.

Ako som varila púpavový sirup

Začiatkom apríla, keď odkvitli fialky, rozkvitli púpavy a samozrejme, vyrástla žihľava. Pred prvým jarným kosením som nazbierala 500 hlávok púpavy a pridala 2 litre vody s 1 olúpaným a nakrájaným citrónom. Nasledoval klasický 24 hodinový oddych, tentokrát po prevarení. Odvar voňal tak sladko, že som mala chuť strčiť do hrnca celú hlavu. Na ďalší deň som pridala pol kila brezového cukru a hodinu a pol som ho varila. Brezový cukor by vraj mal byť zdravší a pomáhať pri rôznych ochoreniach, napríklad pri cukrovke, pretože stabilizuje váhu a cukor v krvi; trávi sa pomalšie, takže dlhšie udrží pocit sýtosti a pôsobí aj antibakteriálne.

Recept na púpavový sirup

  • 500 hlávok zdravej rozkvitnutej púpavy
  • 1 kg cukru
  • 4 litre vody
  • 1 citrón

Hlávky púpavy zalejte vodou a pridajte 1 olúpaný nakrájaný citron, prípadne šťavu z neho. Nechajte odpočinúť 24 hodín. Toto je veľmi dôležité pri príprave ako sirupov, tak aj domácich lekvárov. Kvety na druhý deň preceďte cez textil alebo ich jednoducho vyžmýkajte čistými rukami ako ja. Do výluhu pridajte cukor a varte na slabom plameni, kým sa obsah nezmenší o polovicu alebo aj dlhše, podľa toho, aký hustý sirup chcete. Z litra púpavového výluhu získate 0, 5 litra sirupu.

Sirupy plním do fliaš, ktoré zatváram buď korkom alebo vrchnákom na závit, podľa typu fľaše. Internety tvrdia, že sirupy zvyknú kvasiť a asi aj kvasia alebo sme ich mali vypiť rýchlejšie. Možno som ich mohla sterlizovať, čo sa mi nechcelo alebo ich skladovať v chladničke, čo môj vrodený snobizmus vyhodnotil ako nedostatočne gazdovský spôsob skladovania, ale nevadí, s optimizmom pokračujem v experimentovaní, verím, že tento rok si budeme v zime pochutnávať na sirupoch z jari.

Púpavový med alebo sirup z kvetov pomáha liečiť choroby dýchacích ciest a podporuje vykašliavanie, funguje aj ako prevencia ochorení dýchacích ciest v náročných obdobiach. 

Recept na púpavový med

  • 400 kvietkov púpav
  • 2 celé umyté chemicky neošetrené citróny
  • 2 kg práškového cukru

Umyté púpavové kvety vložte do väčšieho hrnca a prelejte ich 2 litrami vody. Potom priveďte do varu a varte 15 minút. Nechajte vylúhovať 24 hodín a na druhý deň kvety pretlačíte najlepšie cez čisté plátno (môže byť aj nová, utierka určená na prácu s bylinkami) alebo vyžmýkajte rukami. Do tekutiny pridajte na kolieska nakrájaný citrón cukor. Občas miešajte a počkajte, kým zmes zovrie. Odstavte, nechajte vychladnúť a opakujte. Opakovať treba toľkokrát, kým med nie je dostatočne hustý. Horúci med naplňte do pohárov, uzatvorte a obráťte hore dnom. Nechajte chladnúť pod dekami alebo ručníkmi do druhého dňa.

Podobným spôsobom môžete pripraviť sirup alebo med z akejkoľvek vhodnej bylinky. Obľúbené sú sedmikrásky, agát, kvet bazy, skorocel a iné.

Čaj z koreňa púpavy

Dosť bolo sladkostí, horčiny púpavy sú pomocníkom všetkých žalúdkarov a žlčníkarov. Ak sa niekedy náhodou prejete alebo to preženiete s alkoholom, pomôže vám hrnček púpavového čaju. Pomáha pri bolestiach žalúdka, ale aj obličiek a čistí močové cesty. Chcete si urobiť taký čaj? Stačí, ak 2 lyžičky nadrobno rezaného sušeného koreňa prelejete štvrť litrom vriacej vody a necháte štvrť hodiny lúhovať. Čaj sa pije vlažný.

Čaj z čerstvých púpavových listov

Tento čaj sa zvykne sa piť pre získanie dobrej kondície. Predpokladom na jeho prípravu je, že si môžete nazbierať čisté púpavové listy, pretože tento čaj pripravíte tak, že štvrť šálky čerstvých listov, natrhaných na menšie kúsky, prelejete vriacou vodou a necháte 5 minút lúhovať. Tento čaj pomáha tiež aj pri pri pálení záhy, žalúdočných a tráviacich a obličkových ťažkostiach.

Stálo by za vyskúšanie

Do budúcnosti plánujem ešte vyskúšať púpavové víno a púpavový likér na chudnutie, dám vedieť, ako sa podarili. Našla som aj recepty na polievku alebo koláč z púpavy, ale to by mi doma asi neprešlo. Zatiaľ som spokojná, že sa mi podarilo prepašovať do rodinného jedálnička tekvicu a cukety, na čokoľvek zelené, vrátane čaju, však hľadí môj muž preventívne podozieravo, či to náhodou nie je nejaká burina z lúky. Prisahám, že nie je! Sú to všetko bylinky, nie burinky!



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.