Stalo sa vám už niekedy, že ste sa na nejaké jedlo tešili tak veľmi, že ste už od rána tlačili ručičky hodín, nech už je obed a môžete si konečne bez výčitiek svedomia naložiť poriadnu porciu … napríklad boršču?
Boršč milujem. Jeho základom je mäso, kapusta, cvikľa a vývar. Pridajte štipku trpezlivosti a za dve hodiny máte pripravenú vynikajúcu výživnú polievku.
Vývar je v prípade boršču podstatný. Buď si pripravíte vývar hovädzí, alebo siahnete po nejakom vývare zo zásob.
Tento recept je bez záruky. Nie je ani rodinný ani tradičný ani originálny, ani ruský ani ukrajinský. Vznikol skúmaním desiatok receptov, niekoľkoročným experimentovaním a hľadaním postupu ako uvariť čo najchutnejší boršč čo najjednoduchšie v rámci môjho životného tempa.
Suroviny:
- 500 g mäsa
- ½ hlávky menšej hlávky bielej kapusty
- 4 stredne veľké cvikle
- 4 mrkvy podľa veľkosti
- 3 malé alebo 1 veľký petržlen
- 1/4 zeleru
- 1 cibuľu
- masť
- 2 litre vývaru
- celé čierne korenie, nové korenie, bobkový list, ocot
Poznámka:
Niektoré zdroje hovoria o kombinácii mäsa teľacie, bravčové, hovädzie.
- Ak dávam hovädzí vývar, tak používam bravčové mäso
- Ak dávam teľací alebo kurací vývar, tak používam tiež bravčové mäso plus kúsok hovädzieho s kosťou, ktoré sa používa tzv. na polievku
Postup:
Najprv som na bravčovej masti osmahla cibuľu, mrkvu a petržlen pokrájané na kolieska, postrúhaný zeler. Pridala som mäso, a podliala vodou len tak, aby sa nepripaľovalo. Nakrájala som kapustu, a pridala do hrnca. Nechala som kapustu zmäknúť, občas premiešala a keď zmenšila svoj objem, podliala som na dvakrát vývarom.
Keď začal boršč vrieť, tak som ho ochutila korením a bobkovým listom. Korenia som dávala po 5 guličiek z každého, bobkových listov 4 – 5.
Nechala som variť 3 hodiny, ale ja som varila na šporheli na drevo, takže na elektrike či plyne môžete mať hotovo aj za 2 alebo menej hodiny. Určite ale odporúčam variť radšej dlhšie a na nízkej teplote. V podstate by mal boršč tie dve – tri hodiny skôr prebublávať než divoko vrieť.
Predtým, než som boršč odstavila, priliala som trochu octu, zamiešala a nechala ešte raz dosiahnúť bod varu. Až potom som ho odstavila z pece a nechala ešte pár hodín prikrytý chladnúť.
Trochu ekonomiky
Zdá sa vám luxusom použiť niekoľko druhov mäsa do jednej polievky? Ja napríklad mäso na boršč nekupujem, pretože varievam často a skoro pri každom varení mi ostane tak za pol hrste odrezkov, napríklad po krájaní mäsa na rezne či medajlónky. Viete, také tie kúský, ktoré je škoda vyhodiť ale rezeň z nich už jednoducho nebude. Môžete si ich zamraziť a použiť neskôr. To pol kilo je približne tak dve – tri hrste mäsa. Dôležité je ho pred zmrazením nakrájať na malé kocky.
Nehľadajte v obchode pol hlávky kapusty, kúpte celú. Z tej druhej polovice navaríme niečo chutné už o pár dní. Alebo možno neuvaríte, ale urobíte si z nej výborný šalát!
Gurmánske tipy
Po uvarení nechajte boršč vychladnúť a jedzte ohriaty až na druhý deň. Všetky chute budú mať čas dôkladne sa spojiť farba bude tiež intenzívnejšia. A žiadne (nočné) koštovky, kým boršč chladne!
Ak si trúfate na ozajstnú internacionálnu kuchyňu, urobte si ku boršču pirohy plnené vareným mäsom. Boršč sa podáva so smotanou alebo bez, odvážni môžu ozdobiť smotanu troškou kôpru, ale to už sú ozaj nadstavbové doplnky. Ako príloha stačí aj obyčajné pečivo. Výbornou voľbou je ražný chlieb, kto nemá rád, môže zahryzovať akýkoľvek iný. Nám najviac chutí ten náš, pšenično-ražný, kváskový, doma napečný.
Koľko porcií získate podľa tohto receptu? To záleží na veľkosti misieke či tanierov, v ktorých budete boršč servírovať a na apetíte stravníkov. A na vašej sebadisciplíne počas chladnutia. Teoreticky ale na 10 – 12 porcií vydá.