Kapustnica

Rituál sa u nás opakoval každý rok. V neskorú jeseň sa v kuchyni objavil keramický sud a hora kapusty. Vo vzduchu voňala robota, pred ktorou sa nedalo ujsť. Keď bola kapusta nakrájaná a nasolená, na nohy som nafasovala igelitové vrecúška ako na brannom cvičení, keď sme simulovali prechod zamoreným územím. Tanec v sude sa čochvíľu mohol začať. Aj keby prišiel sám Pán Boh do nášho mesta na návštevu, najprv by musela byť naložená kapusta na kvasenie, až potom, nech sa páči Panebože, sadnite si, čo si dáte? Kapusta bude na Vianoce vykvasená tak akurát. 

Ako deti sme sa nevedeli dočkať, aby nás pustili stúpať kapustu. Puberta priniesla nový pohľad na vec. Radšej by som umrela, než by som sa kamarátom priznala, že nemôžem ísť von, pretože musím stúpať kapustu. Sud plný kapusty zaťaženej tanierom a vydrhnutým okrúhlym kameňom po pár dňoch začal voňať a bublať, otec starostlivo dolieval vodu a napokon sud zatvoril s tým, že kapusta už kvasí, bude výborná. A aj bola. Jednoducho, každý rok sme mali sud plný kapusty na varenie aj chrúmanie.

O pár rokov neskôr, v Prahe, ma skoro vystrelo, keď som v obchode videla plastovú fľašu s obrázkom zajaca tvrdiaceho, že obsahom je kapustová voda zo sudu. Čo všetko sa dnes nedá kúpiť, pomyslela som si pobavene a kúpila som si fľaštičku čarovného elixíru. Veď kyslú vodu z kapusty som nemala už celú večnosť! A ani mi nebolo dopriaté, tá slaná tekutina sa na kapustovú vodu neponášala chuťou ani farbou. 

Vianočné varenie

Naša vianočná kapustinca bola silná a podtatranský vietor. Ako dlho a či vôbec ju premývať, aby mala aspoň nejakú chuť, to bola štartovacia diskusia každého vianočného varenia. Keďže išlo o štedrovečernú verziu, štedrosť bola hlavným motívom tohto jedla, ktoré by za iných okolností mohlo byť super ľahké a diétne. Polievka bola hustá od údeného mäsa a klobásy, pomedzi ne plávali hríby z lesa. Sladká červená paprika jej dala správnu farbu a štipľavá charakter. Prvý večer bola vždy trochu drapľavá, do druhého dňa zjemnela a bohužiaľ, na tretí deň už jej neostalo ani za naberačku. Tak zas o rok. 

Nikdy mi ani vo sne nenapadlo, že na štedrovečernom stole by mohlo byť niečo iné ako kapustnica. Alebo že tá kapustnica by mohla byť iná ako tá naša. Z omylu ma vyviedol môj muž, ktorý vyrastal na juhu. Už po prvom roku šomral, že za celý život nezjedol toľko kyslej kapusty ako za rok so mnou. Ponuku, že si kapustnicu môže zjemniť smotanou vydesene odmietol – smotana do jeho jedálnička patrí jedine v podobe šľahačky na palacinkách alebo somlói haluškách.

Recept na vianočnú alebo novoročnú kapustnicu

Na lyžici masti opečiem cibuľu, posypem sladkou paprikou a pripravím dobrý základ, na ktorom osmahnem klobásu a údené mäso. Podlejem vodou, chvíľku podusím a pridám nakladanú kapustu. Dolejem vývar tak, aby bola kapusta zakrytá a pridám hrsť sušených hríbov, bobkový list, nové korenie, čierne korenie. Soľ nepridávam, pretože je obsiahnutá v klobáse aj kapuste.Kapustnicu zakryjem, dovediem do varu, znížim tepotu a nechám bublať.

Pred dovarením

Je otázkou tradície a osobného vkusu, ako s kapustnicou kto naloží. My napríklad dávame v závere varenia do kapustnice na kocky nakrájané zemiaky a sušené slivky.

Zemiaky buď uvarím v inom hrnci alebo si zo dva tri zemiaky požičiam z tých, ktoré som uvarila v šupke na zemiakový šalát. V žiadnom prípade nevarte zemiaky v kapustnici. Nezmäknú, pretože kapustnica je kyslá a kyslé prostredie zachováva tuhosť a chrumkavosť, neumožňuje surovninám zmäknúť.

Kapustnica na štedrovečernom stole

Pred podávaním nezabudnem strčiť pod tanier peniaz ako symbol budúcoročnej prosperity. Hoci, najväčším bohatstvom, ktoré máme aj tak nie sú peniaze.

Na stole budú aj krajce bieleho chleba. Toho, ktorý robíme len na Veľkú noc a na Vianoce. Viem, že môj muž sušené slivky v kapustnici nemá rád, takže dostanem aj tie jeho. A vlastne, ostane mi celá kapustnica, ktorú budem ešte tri dni jesť, kým on si bude pochutnávať na takmer neobmedzenom počte rezňov, zemiakovom šaláte a medovníkoch. 


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.