Veronika lekárska, ale aj veronika potočná či veronika obyčajná je roztomilý kvietok rastúci voľne na lúkach a v záhradách. V Čechách ju ľudovo nazývajú aj “bouřka” a povera hovorí, že ak kvietok odtrhneme, tak búrka príde. Krásna modrá farba na škále od belasej cez azúrovú až po lila však naozaj pripomína oblohu, či už slnečnú alebo búrkovú.
Za liečivú rastlinu bola označovaná už v 16. storočí. Starovekí Rimania jej vraj pripisovai toľko skvelých vlastností, že aj dobrého človeka porovnávali s týmto kvietkom, ktorý nazývali “všehoj”. Bohužiaľ, prílišné sa spoliehanie na rastlinku ju napokon aj priviedlo na okraj záujmu ľudovej liečby, pretože nie vždy splnila očakávania, ktoré na ňu človek mal. Dnes opätovne objavujeme jej silu.
Veronika pomáha:
- Znižovať vysoký cholesterol
- Upokojiť nervy
- Znižovať stres z prepracovania
- Zlepšuje pamäť
- Podporuje látkovú výmenu a trávenie
- Pri liečbe ekzémov a poranení kože
Jej hlavnou liečivou schopnosťou je ale močopudnosť a podpora rozpúšťanie a vykašliavanie hlienov a podpora potenia. Preto sa používa ako podporný prostriedok pri iečbe zápalov močového mechúra, močových ciest, pri bolestiach obličiek. Uľahčuje vykašliavanie pri prechladnutí a ochoreniach dýchacích ciest. Ja osobne ju plánujem zmiešať do zimnej zmesi proti kašľu.
Recept na čaj (vnútorné použitie):
1 ČL sušenej veroniky lekárskej, 2,5 deci vody. Sušenú veroniku zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 4 – 6 minút. Potom čaj sceďte a teplý vypite.
Recept na odvar (vonkajšie použitie):
2 PL sušenej veroniky lekárskej, 2,5 deci vody. Sušenú veroniku zalejte vriacou vodou a lúhujte 15 – 20 minút. Potom tento odvar sceďte a môžete použiť na čistú a suchú pokožku.
Hippokrates už pred stáročiami radil kolegom lekárom, aby sa predtým, než niekoho začnú liečiť, dotýčného opýtali, či je ochotný vzdať sa vecí, z ktorých ochorel. Nuž a podobne je to aj s používaním byliniek. Nenahrádzajú zdravý životný štýl.