Tvarohová žemľovka

Žemľovka je trochu kontroverzné jedlo. Poznám ľudí, ktorí ju z duše z neznášajú, aj takých, ktorí ju milujú. Ja patrím do tej druhej skupiny. Žemľovka sa u nás robievala hlavne s jablkami a nevedela som sa jej dojesť aj za cenu spálených úst. Nie, trpezlivosť nebola nikdy moja silná stránka.

Žemľovka má už od minimálne 19. storočia stále miesto v slovenskej kuchyni. Naše pra-prababičky ju pripravovali názvami koch alebo výbeh. Princíp je stále rovnaký. Pečivo alebo iná suchá zložka, ovocie alebo iná mokrá zložka zmiešaná so snehom z vaječných bielok a zapecieť. Sneh nadvihne celú masu a výbeh či koch je hotový.

Kým jablkovú žemľovu pripravujem zo starých rožkov, tvarohová verzia je vynikajúca, ak sa použije sladšie pečivo, či už briošky alebo zvyšky vianočky či východniarskeho bieleho koláča po Veľkej noci.

Suroviny

  • 500 g východniarskeho bieleho koláča (alebo iného pečiva typu makovka, brioška, vianočka)
  • 250 g hrudkovitého tvarohu
  • 4 vajcia
  • 4 lyžice xylitolu
  • 1/2 citróna
  • olej a strúhanka na vysypanie misy
  • mandľové lupienky (a hrozienka, ak nepoužijete východniarsky biely koláč, v ktorom hrozienka sú)

Pracovný postup

Krajce koláča (ja som mala 4 plus dva okraje) nakrájam na približne rovnomerné kúsky veľkosťou podobné koliesku rožka. V mise zmiešam tvaroh so 4 žĺtkami a 4 lyžicami xylitolu, vyšľahám sneh a jemne ho zapracujem do tvarohovej zmesi. Pridám postrúhanú kôru z 1/2 citróna a trochu citrónovej šťavy. Nevytlačím celú polovicu citróna, len ho raz – dvakrát stlačím v ruke, toľko šťavy bohate stačí. Ak v pečive, ktoré používate, nie sú zapečené hrozienka, tak, ich môžete zapracovať teraz.

Do sklenenej jenskej misy, ktorú som vymastila olejom a vysypala strúhankou, poukladám kúsky pečiva, nanesiem polovicu tvarohu, potom ešte raz pečivo a vrstvu tvarohu. Pečivo v prvej aj druhej vstve sa snažím mať bez obrovských medzier a vytvoriť čo najsúvislejšiu plochu. Končeky pečiva si zvyknem nadrobiť na menšie kúsky a nimi posypem nepravidelne poslednú vrstvu tvarohu. Prázdne miesta posypem mandľovými lupienkami. Pečiem 20 minút na 180°C.

Záverom

Keďže na osladenie tvarohu som použila xylitol (brezový cukor, ktorý má množstvo zdraviu prospešných účinkov), 100 g žemľovky má len 217 kcal a obsahuje len 4 g cukru. Obsahuje síce aj cholesterol, ale tiež 11 g bielkovín a 34 mg vápnika.

Mne veľmi chutí s ovocím ako maliny lebo iné bobuľové ovocie. V zimných mesiacoch by som možno zvolila teplú ovocnú omáčku.


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.