Čaj ako nápoj ani za tisícročia, odkedy ho ľudstvo pije, nedokázal presvedčiť, aby sme čajom nazývali výhradne horúcou vodou zaliate lístky z čajovníka. A tak čajom nazývame čokoľvek, čo takto zalejeme.
Čajom nazveme vodu, v ktorej sme varili cibuľu s medom, a ktorú pijeme pri príznakoch prechladnutia, čajom nazývame aj odvar z plodov šípky či jablčných šupiek. Kým konzervatívnejší pijú skôr čaj z tradičných byliniek, dnes prinášam seriózne chuťovky z divočiny.
Netradičné suroviny
Vždy, keď spracúvam akúkoľvek zeleninu alebo ovocie, tak sa snažím spracovať všetko, a keď už niečo vyhadzujem, tak je to aspoň naozaj dokonale využité.
Keď môžu ľudia piť odvar z kôry stromu lapach, prečo by sme nemohli využiť aj lokálne špeciality ako fazuľové lusky, kukuričné vlasy alebo hrozienka? Ale poďme pekne po poriadku.
Hrozienka a hroznový list
Na jeseň sme pomleli a vylisovali hrozno v ručnom lise. koláč, ktorý ostal po skončení práce som sa rozhodla aspoň trochu zužitkovať. Ešte som nevedela čo a ako, ale kým na niečo prídem, môžem tie výlisky aspoň vysušiť, povedala som si.
Premýšľala som o tom, že ich nasušené zomeliem na jemno a použijem ako peeling, ale úprimne, už som si zvykla na lógr z french pressu. Hand-made mydlá, kam by som ich mohla pridať a vyrobiť peelingovú kocku, tiež nevyrábam. Našťastie, vylisované a vysušené hrozienka aj s kôstkami sa dajú piť.
Detox s hrozienkovým čajom
150 g sušených hrozienok zalejem 2 šálkami vriacej vody, prevarím 20 minút a nechám odstáť cez noc. Ráno pijem nalačno.
Osobne som to nikdy neskúšala s kupovanými hrozienkami, ktoré sú plné síry, ale možno v nejakom dobrom e-shope nájdete aj bio verziu nesírených hrozienok.
Čaj z hroznových listov
Hroznové listy som nazbierala po zelených prácach, keď sme skracovali výhonky. Pekné zdravé listy som otrhala a usušila. Uvidím, či bude ešte možnosť po oberačke nazbierať si trochu.
Pravidelné pitie čaju z vínnych listov pôsobí ako prevencia proti cukrovke alebo vysokému krvnému tlaku. Stimuluje krvný obeh, rozširuje cievy, zvyšuje ich odolnosť voči kôrnateniu a znižuje krvný tlak.
Ako vždy však platí aj to, že pitie tohto čaju nie je priepustkou ku bezuzdnému prejedaniu, opíjaniu, workoholizmu, stresu a lenivosti bez následkov. Ja si ho odkladám na jeseň. V chrípkovom období posiľňuje imunitu, treba ho ale piť preventívne.
Tento čaj si pripravujem klasicky tak, že 1 čajovú lyžička bylinky zalejem 2 dcl horúcej vody a nechám 15 minút lúhovať.
Čaj z kukuričných vlasov
Keď očistíte čo i len jednu alebo dve kukurice, odlože si vlasy a dajte ich usušiť.
Čaj z týchto vlasov či fúzov znižuje krvný tlak, cholesterol a hladinu cukru v krvi. Má tiež močopudné účinky, zmierňuje zápal obličiek aj močového mechúra. Pitie tohto čaju pomáha predchádzať tvorbe obličkových kameňov.
Pripraviť si ho môžete tak, že 4 lyžice usušených vlasov zalejete litrom vriacej vody a necháte lúhovať 10 – 15 minút. Druhá možnosť je zaliať uvedené množstvo vlasov rovnakým množstvom vody a nechať lúhovať 24 hodín. Odporúča sa piť 2 šálky denne. Dochutiť sa dá medom alebo citrónovou šťavou.
Čaj z fazuľových strukov
Tento rok sa mi podarilo konečne vypestovať fazule presne podľa mojich predstáv. Zvolila som kríčkovú odrodu, žiadne ťahavé liany. Dokonca sa mi podarilo v zaváracom frmole na pár týždňov na ne aj úplne zabudnúť, takže na záhone schované v milosrdnej burine krásne zoschli do ideálnej zberovej zrelosti.
Pri lúskaní som si spomenula, že aj tieto šupky sú na niečo dobré. A veru áno! Podporujú detoxikačné procesy podporou trávenia a tvorby žlče. Čaj zo šupiek fazule podporuje aj pravidelné vyprázdňovanie a čistí tráviaci trakt.
Podobne ako čaj z kukuričných vlasov, aj fazuľový čaj je vhodný pri cukrovke, znižuje hladinu cukru v krvi, má močopudné účinky, reguluje vodu, prečisťuje obličky.
Tento čaj však neznižuje tlak, ale podporuje vylučovanie kyseliny močovej, je teda vhodný pri dne a reume. Údajne má pozitívny vplyv na nerovový systém, vyskúšam a dám vedieť, či fakt.
A ako ten čaj pripraviť? 1 čajovú lyžicu šupiek z fazuľových strukov zalejte 3dl studenej vody. Krátko povarte, preceďte a pite 20 minút pred hlavným jedlom.
Upozornenie na záver
Odporúčam každému, aby pil akýkoľvek bylinkový čaj s rozvahou. Príliš veľa niektorého čaju môže spôsobiť aj vychýlenie hodnôt nežiadúcim smerom. Ak beriete lieky na srdce, cukrovku, reumu a tak podobne, konzultujte najprv so svojim lekárom. Nenahrádzajte svojvoľne lieky čajmi.
Väčšina čajov pôsobí preventívne a v dlhodobom horizonte, nie po vypití jednej šálky alebo po dvoch dňoch. Ich účinnosť treba podporiť aj primeranými zmenami v stravovaní a životnom štýle. Tento článok nie je lekárske odporúčanie, ale susedská rada spoza plota.