Trenčiansky párok s fazuľou

Trenčiansky párok s fazuľou je klasika plná konzervantov, o ktorých sme kedysi vôbec nerozmýšľali. Koniec koncov, konzervy sme nakúpli len pred stanovačkou. V časoch, o ktorých píšem, nebolo zvykom, aby turisti zo stanov chodievali na jedlo do reštaurácie. Vlastne, do reštaurácie sa na obed či večeru išlo celkovo pri naozaj výnimočných príležitostiach.

Rok 2020 každému z nás priniesol nové výzvy a jednou z nich je aj pravidelné varenie doma. Čo variť a ako tým nezabiť celý deň, to je otázka, ktorá sa stala rébusom pre mnohých ľudí. Nie každý má fantáziu vymýšľať menu na celý týždeň. Donášky jedla síce fungujú, ale mnohým korona riadne nahryzla aj rodinný rozpočet.

Ja sa pri tvorbe týždenného menu snažím, aby sme mali aspoň raz za týždeň strukoviny, či už hrach, fazuľu alebo šošovicu. Keď už ich navarím, vždy je to najmenej na dva dni, čo mi šetrí čas aj peniaze. Jedným z takých lacných a chutných jedál je trenčiansky párok s fazuľou.

Suroviny:

  • 500 g fazule podľa vlastného výberu, odporúčam však druhy s väčšími plodmi
  • Cibuľa
  • Strúčik cesnaku
  • Olej alebo masť
  • Paradajková omáčka
  • Bobkový list
  • Soľ
  • Voda
  • 4 – 6 párkov

Postup

Fazuľu namočím do vody večer predtým, než idem variť. Do vody pridám aj bobkový list. Na druhý deň, dve hodiny predtým, než chceme obedovať, vezmem liatinový hrniec so širokým dnom, roztopím trochu maste, osmažím cibuľku pokrájanú na drobno a strúčik cesnaku nakrájaný na plátky. Keď začnú voniať, vlejem do hrnca fazuľu aj s vodou a bobkovým listom.

Ak je vody málo, tak ešte trochu dolejem tak, aby bola fazuľa zakrytá a varím, kým nezmäkne. To môže trvať až dve hodiny, ale treba to sledovať a chutnať, aby sa nerozvarila.

V prípade potreby môžete dolievať vriacu vodu, ale pamätajte na to, že objem tekutiny sa navýši pridaním paradajkovej omáčky. Výsledok by mal mať vyvážený pomer pevnej a tekutej zložky.

Keď je fazuľa mäkká, pridám paradajkovú omáčku, zamiešam a nechám na nízkej teplote dôjsť do bodu varu. Zatiaľ nakrájam párky, buď debrecínske alebo spišské, na skôr väčšie kúsky a pridám ich do uvarenej fazule. Zase dovediem do bodu varu a ochutnám, aby som vedela, koľko soli treba pridať.

Trenčiansky párok s fazuľou je hotový, keď je fazuľa mäkká, párok uvarený a omáčka tak akurát hustá. A čo k tej fazuli? Ako inak, chlieb!

Verzia s paradajkovým pretlakom

Ak nemáte paradajkovú omáčku, ale použijete paradajkový pretlak, tak bude potrebné pridať aj trošku cukru, trošku octu a trošku worchestru, mletej papriky a chilli. Dolaďte si chute tak, aby omáčka chutila vám. Mala by byť sladko-pikantná s kyslastým podtónom.

Vychytávky pre začiatočníkov

  • Soľ pridávam až nakoniec z dvoch dôvodov. Prvým je, že používam moju domácu paradajkovú omáčku, a tá už soľ obsahuje. Aj párky sú slané. Takže až keď sa všetko uvarí viem, koľko soli chýba.
  • Druhým, ale nemenej dôležítým dôvodom je, že fazuľa sa v slanej vode nikdy neuvarí celkom domäkka.
  • Fazuľu nielenže treba variť vždy v neosolenej vode, ale aj akékoľvek ingrediencie, ako napríklad paradajkovú omáčku či pretlak, treba pridať až keď je mäkká. Verte mi. Raz som to urobila naopak a fazuľa nezmäkla ani po 8 hodinách.

Máte radi strukoviny? Vyskúšajte aj tieto recepty!


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.