Kváskové briošky

Kto by nemal rád briošky? Azda aj najurputnejší zástanca zdravého životného štýlu občas zhreší týmto výborným pečivom, ktoré nám pripomína bezstarostné detstvo. Mne naviac pripomína aj návštevu Ženevy, kde som s kamarátkou za dve kávy a dve briošky s troma čokoládovými nátierkami zaplatila čosi vyše tridsať eur.

Prvýkrát som piekla briošky doma už dávno, ešte klasicky s droždím a už vtedy som si sľúbila, že si to musím ešte zopakovať. Nestalo sa tak. Medzičasom som začala kváskovať a spoznávala som kvások, jeho reakcie na rôzne počasia, múky a iné konštelácie, ktoré ovplyvňujú výsledok.

Na internete je receptov veľa, vyskúšala som ich zopár, ale stále mi čosi chýbalo ku dokonalosti. A tak som sa vrátila ku osvedčenému receptu od pána Cuketku.

Recept som si prerobila na kváskový s rizikom, že to nemusí vyjsť. Ale vyšlo! Nemôžem ani opísať, aká som z neho nadšená. Podľa toho, koľko dáte do cesta cukru, môžete mať briošky ku hamburgeru alebo nasladko, v oboch prípadoch budú chutné. Čo poviete, presvedčím vás na malý experiment?  Áno? Tak smelo do toho!

Príprava kvásku

  • 130 – 150 g bielej špaldovej múky
  • 130 – 150 g mlieka
  • 1 lyžica aktívneho ražného kvásku

Všetko dôkladne zamiešajte a nechajte v miske, ktorú môžete prikryť. Kvások nechajte pracovať podľa teploty v kuchyni 4 – 6 hodín (pozor vo veľkých horúčavách, nájdite mu trošku chladnejšie miesto, aby vám kvások kvôli mlieku neskysol), kým nezväčší objem a nevytvoria sa charakteristické bublinky. Potom ho preložte do veľkej misy, v ktorej budete miesiť už celé cesto.

Suroviny na cesto

  • Celý pripravený kvások
  • 3 vajíčka
  • 300 g bielej špaldovej múky
  • 120 g selmoliny múky
  • 130 – 150 g masla izbovej teploty
  • 30 g kryštálového cukru
  • 9 g soli

Pracovný postup

  • Do misy ku kvásku pridajte vajíčka a vymiešajte. Vznikné riedke bublinkaté cestíčko, ako na palacinky.
  • Do cestíčka pridajte múky, cukor a soľ. Ak chystáte brišoky ku hamburgeru, stačia 2 lyžice cukru.
  • Cesto vymieste. Bude lepivé, ale nedajte sa tým odradiť.
  • Pridajte štvrtinu alebo pätinu masla a vymieste. Až keď sa maslo prepojí s cestom, čo poznáte tak, že ho nebude vidno, pridajte ďalší kúsok a tak dookola, až kým neminiete všetko maslo.
  • Mieste, kým nevznikne hladká hruda pružného cesta, ktoré sa odlepuje od misy.

Tipy, ktoré sa vám môžu hodiť

  • 30 g cukru sú tri polievkové lyžice a 9 g soli je necelá čajová lyžička
  • Múky môžete nahradiť aj hladkou (špaldovú) a polohrubou (selmolina) múkou
  • Určite nepridávajte maslo naraz, lebo budete miesiť veľmi dlho, kým sa prepojí
  • Trpezlivosť! Naozaj treba miesiť, kým nie je cesto hladké a trvá to asi dvakrát tak dlho ako miesenie cesta na chlieb. Veď si len predstavte, ako múka nabaľuje postupne tie všetky tuky z mlieka a masla.
  • Ja miesim ručným elektrickým mixérom s hákmi. Na rozdiel od kuchynského robota mám v ruke “feeling” na pružnosť cesta, ale nenadriem sa tak, ako pri ručnom miesení.

Môj časový harmonogram

  • Popoludní, niekdy okolo obeda, založím kvások (napríklad okolo 12 – 15:00)
  • Vymiesim cesto a dám do chladničky (napríklad okolo 15 – 18:00)
  • Ráno vyberiem a vyformujem briošky (okolo tej 8 – 10:00)
  • Nechám podkysnúť približne hodinu
  • Upečiem a nechám vychladnúť

Cesto ostáva už len nechať vykysnúť. Mne sa osvedčilo dať mu čas 24 hodín v chladničke. Jednak je naozaj dôkladne prekysnuté a vo výsledku krásne nadýchané, a tiež sa s ním skvele pracuje. Cesto vyklopím na pomúčenú dosku, rozdelím na desať kúskov a tie vyfomujem buď do guličky ako žemľu alebo z každého kúska ušúľam hada, ktorého zaviniem do uzlíka na briošku.

Vytvarované žemle alebo briošky ukladám na plech vystlaný papierom na pečenie a nechám ešte hodinu až dve podkysnúť. Pred pečením potriem rozšľahaným vajíčkom a posypem makom, sézamovými semienkami alebo mandľovými lupienkami.

Briošky pečiem 20 – 25 minút pri 180 – 200 °C. Svoju rúru ale pozná každý najlepšie, tak sa riaďte svojou skúsenosťou. Po upečení je nutné nechať ich vychladiť na mriežke, aby sa odparila voda. Potom ostáva už len vydržať tú nádhernú vôňu a nepustiť sa do nich za horúca.

Vykysli nádherne, čo poviete? Takto čakali rozkrojené na svoju premenu na plnohodnotný hamburger.


8 komentárov

  1. Vyzeraju uzasne, dakujem za inspiraciu.
    Nesedi mi jeden detail: Najprv pisete vo svojom casovom harmonograme, ze vecer date cesto do chladnicky a rano vyberiete a spracuvate. Hned pod tym ale pisete, ze: “Cesto ostáva už len nechať vykysnúť. Mne sa osvedčilo dať mu čas 24 hodín v chladničke.” Prosim, vysvetlite pre zaciatocnika ako dlho to treba nechat najlepsie kysnut? Bude to stacit cez noc do rana, ci je lepsie az do dalsieho vecera? Dakujem

    • Dobrý deň Katka, ďakujem vám za spätnú väzbu. Skúsim vysvetliť, ako som to myslela a potom prípadne prepíšem aj v recepte:

      1. založím kvások (mala by som asi napísať, že rozkvas) = 2 až 3 hodiny podľa teploty v miestnosti. Ak začnem napríklad o 12, tak o 15 zvykne byť pripravený.
      2. O 15:00 (alebo kedy je kvások pripravený) vymiesim cesto a dám ho kysnúť v mise do chladničky (alebo chladnej miestnosti, kde sa nekúri)
      3. Najskôr na druhý deń ráno o 8 – 10:00 hod. ho vyberiem a formujem briošky. V tom prípade ešte nechám vyformované briošky podkysnúť na plechu tak hodinu, kým nenarastú.
      4. v tej chladničke/ chlade však nemusí cesto byť len do rána 8 – 10:00 (to je minimum), ale kľudne môže ostať až do poobedia, teda 24 hodín od zamiesenia. Raz sa mi dokonca stalo, že až 2 dni na mňa cesto čakalo a briošky boli vynikajúce. Tieto tukové a sladké cestá majú radi dlhšie doby kysnutia.

      Tak dúfam, že som pomohla 🙂 Príjemné pečenie a nech sa vydaria!

  2. Chuťovo sú výborné, ďakujem za recept. Ale niekde robím asi chybu.Cesto mám veľmi tuhé, a ani po nakysnutí na plechu veľmi nezmekne.Ďakujem!

    • Ahoj Erika, ďakujem za komentár. Mrzí ma, že tie briošky neboli úplne podľa tvojich predstáv :/ Premýšľam či to nemohlo byť spôsobené savosťou múky, ktorá možno potrebovala viac tekutiny. Alebo dlhšie kysnutie cesta v mise v chlade? Ťažko mi takto posúdiť, len hádam 🙂 Ak môžem odporúčať, vyskúšaj nabudúce pridávať múku po častiach. Výsledné cesto by malo byť po domiesení jemné ako vidíš na fotkách.

  3. Recept ma upútal, lebo rada kváskujem, ale mám obavy, že z receptu nedopatrením vypadla jedna ingrediencia, – a práve preto mali dievčatá, ktoré recept skúšali, problém s hustým cestom. Chýba v ňom tekutina. Po vymiešaním rozkvasu, vajíčok veľkosti “L” a múky mi bolo jasné, že nemá význam pridávať maslo, lebo cestu to na potrebnú vláčnosť stačiť určite nebude. Priliala som 1dcl vlažného mlieka a problém bol vyriešený.

    • Ahoj 🙂

      Ďakujem veľmi pekne za postreh. Musím priznať, že som ich dlhšie nerobila lebo som na diéte 🙂 tak si neviem spomenúť, ale možné to je. Pre istotu som pozrela aj recept na briošky z droždia, tiež tam mám rovnaké objemy mlieka. Ale na Veľkú noc urobím a odsledujem si, čo robím, potom upravím recept. V každom prípade spolieham na teba, že je to ako píšeš a ešte raz ďakujem za doplnenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.