Recept na jemne pikantné slivkové čatní

Milujem divoké sladko-pikantné kombinácie jedál, či už je to mäso s ovocnou omáčkou alebo syr s medom.  Vlastne, ono to vlastne ani nie je až taká divočina, ak viete, čo s čím skombinovať. Veď ani na Slovensku už nejedávame mäso len s majonézou alebo horčicou. U nás síce nerastie mango ani papája, z ktorých sa dajú pripraviť exotické čatní, máme však čerešne, višne, marhule, broskyne a – slivky. Slivkové čatní je výbornou prílohou ku vyúdenej klobáske, pečenému mäsu alebo výraznému syru typu camembert, parmazan alebo náš klasický ovčí syr.

Z našej staručkej zlomenej slivky, ktorá už má len necelú polovicu koruny, sme nazbierali štedré tri kilá sliviek. Bolo by ich aj viac, ale veľa konárov visí nad meter hlbkou priekopou, ktorá je plná obrovskej žihľavy. Deň bol horúci, ešte večer o siedmej sme sa potili v tridsaťstupňovej horúčave, takže do varenia sme sa pustili až pred ôsmou. Tri kilá sliviek s prísadami sme varili tri hodiny a celkovo sme zavarili dvanásť dvojdecových pohárikov, ktoré sme sterilizovali dunstovaním.

Slivkové čatní Spoza plota

  • 3 kg sliviek
  • 3 červené cibule
  • 6 strúčikov cesnaku
  • 10 chilli papričiek zo záhonu
  • 5 cm čerstvého ďumbiera
  • 1 lyžica horčičných semienok
  • 2 hrste sladkej červenej papriky
  •  0,7 l červeného hroznového octu
  • 500 g trstinového cukru
  • Trochu soli

Poznámky pred varením

Ak pripravujete čatní len z 1 kg sliviek, použite 200 g cukru. Pri 5 kg ovocia používam 1 kg cukru. Všetky príchute si nechajte počas varenia pri ruke, budete ochutnávať a ladiť.

Pri pomere jednotlivých korenín vrátane vína či octu je dôležité riadiť sa jednak svojimi chuťami, ale hlavne sladkosťou a dužinatosťou sliviek. Ja odporúčam začať radšej so základnými dávkami všetkého a postupne pri varení pridávať, čo chýba k dokonalosti – či už budete chcieť pikantnejšiu, kyslejšiu alebo jemnejšiu verziu. Myslite na to, že soľ v malom množstve v sladkých jedlách zvýrazňuje sladkú chuť.

Čatní by malo mať kúsky ovocia a zeleniny celku, podobne ako džem, podobná je aj hustota. Rozmixujte si ho však podľa vlastnej chuti, kľudne aj úplne do hladka, len to už  potom vznike skôr grilovacia omáčka než čatní.  

Pracovný postup

Slivky boli menšie, takže stačilo rozrezať ich na polovicu alebo štvrtiny, podľa toho ako to išlo, pri odkôstkovaní. Nakrájané som vkladala priamo do kotlíka, v ktorom som išla variť.

Cibuľu som rozrezala na polovicu a potom na tenšie prúžky, cesnak, zázvor a chilli som len nasekala na plátky. Všetko som postupne pridávala zase priamo do kotlíka.

slivkové čatní príprava
Dokrájané jest!

Kotlík s najkrájaným ovocím, zeleninou  a koreninami som položila nad oheň a slivky sa hneď aj chceli začať pripaľovať, takže som ich rýchlo podliala octom. Zamiešala som, zakryla a nechala bublať pod pokrievkou asi hodinu. Tekutina sa krásne redukovala, keď jej bolo asi tak o tretinu menej, pridala som cukor a soľ.

Potom som už len dávala pozor, aby oheň neblčal ale ani nezhasol a miešala som každých päť minúť. Ovocie a zelenina sa pomaličky rozvárali a čatní utešene hustlo. Priebežne som ochutnávala, aby som pridala či už ocot, cukor alebo pikantné zložky.

Keď chcem vedieť, či je dielo dokonané, tak lekváre, omáčky a čatní testujem tak, že urobím čiaru na vrchu varechy. Ak sa nezlieva a nespája, je načase naplniť fľaše.

Čísla a fakty

  • Celková doba prípravy: 4 hodiny vrátane odkôstkovania 3 kg sliviek, krájania surovín a fľaškovania (12 hodín dunstovania nerátam, to už nie je práca)
  • Doba varenia: 3 hodiny čistého času
  • Objem finálneho produktu: 12 x 2,10 dcl plus 1 dcl v koštovacej fľaštičke

Toto čatní sme robili prvýkrát pred troma rokmi a vydržalo nám dva roky. Teda, vydržalo … zachovala sa jedna zapadnutá fľaštička. Vekom čatní dozrieva, chute sa spoja a zvýraznia, kyselkavé tóny oslabujú. Novú várku však ochutnávame hneď na druhý deň. Aké je? Kyselkavo sladké s pikantnou koncovkou. Ku paprikovej klobáske presne akurát. Alebo ho vyskúšate do varenia?

slivkové čatní varenie
Foto: Martina Javůrková. Jemné hovädzie dusené na slivkovom čatní

Máte radi pikantné a sladko-kyslé prílohy? Vyskúšajte aj tieto recepty:


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Jeden komentár

  1. […] Grilovanie teda prebieha tak dlho, kým nedosiahnete požadovanú teplotu. Mäso treba po grilovaní položiť na tanier a zakryť ho na 10 minút napríklad alobalom, tak, aby zároveň mal kadiaľ unikať vzduch. Výsledkom tohto grilovania je šťavané mäsko upečené pekne do ružova. Jedli sme ho s figovou omáčkou, ktorú sme urobili ku foie gras, ale aj so slivkovým čatní. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.