Pšeničná placka namiesto chleba

Pšeničná placka je v Arménsku nazývaná lavaš a v Indii čapátí, v arabských krajinách ju nazývajú pita. Je považovaná za nekysnutý chlieb. Stačí sa oslobodiť od tracionalistickej predstavy a otvoriť sa novým zážitkom. Pšeničná placka namiesto chleba je bežná aj v Turecku, Azerbajdžáne či Iráne.

V Arménsku sa pšeničná placka lavaš pečie na stenách rozpálenej keramickej pece, ja ju pečiem v zime priamo na rozpálenej piecke, v lete na suchej panvici. Lavaš je však rozmerom veľká plachta, pri príprave na panvici som obmedzená jej priemerom.

Pšeničná placka lavaš a jej príprava

Pšeničná placka je pripravená rýchlo. Na jej prípravu používam múku semolina, ale experimentovať môžete s rôznymi múkami podľa svojej chuti. Cesto sa pripravuje len z vody a múky.

Múky dávam 200 gramov počet placiek závisí od veľkosti a hrúbky, na akú ich vyvaľkáte. Množstvo vody závisí od typu múky a ako vstrebáva vodu. Ja si teda do stredu múky urobím jamku a nalejem len trochu vody. Používam teplú vodu – nie horúcu, len príjemné teplú. Soľ nepridávam, aby cesto ostalo vláčne. Prstami a neskôr celými dlaňami spracúvam vodu s múkou, kým nevznikne elastické cesto.

Keď už mám hrudu cesta v dlani a na pracovnej doske je ešte múka, tak už vodu neodlievam, ale kúsok cesta vždy namočím do vody a potom tou navlhčenou stranou naberám a zapracovávam múku. Lepšie je jemnejšie cesto, nie príliš tuhé, aby placky neboli tvrdé, ale ani príliš mäkké, aby sa netrhali.

Cesto nechávam odstáť aspoň 20 minút, aby sa rozvinul lepok. Zatiaľ pripravím náplň alebo omáčku na namáčanie (dip). Po dvadsiatich minútach si z cesta urobím malé guličky, väčšie ako ping-pongová loptička ale menšie ako tenisová. Tie na jemne pomúčenom povrchu rozvaľkám do kruhu natenko. Keď pečiem na peci, tak vaľkám väčšie obdĺžniky.

Pečiem ich nasucho. Ak sa začne niekde robiť veľká bublina, to nevadí. Charakteristické nepravidlené pľuzgieriky a bubliny patria k dizajnu lavašu.

Servírovanie

Lavaš je vynikajúci ako rýchla desiata či ľahká večera s hummousom a zeleninou alebo jogurtom, olejom a ľanovými semienami. Dá sa použiť aj ako wrap, teda zabaliť do placky zeleninovú či mäsovú náplň. Ak to wrap zabalíte ešte za horúca, tak môžete použiť alobal, ktorý udržiava teplotu a pomáha lepšie spojiť cesto. Náplň však môžete kľudne len prekryť cestom preloženým na polovicu ako tacos.

Rôzne náplne

Fantázii sa medze nekladú. Tieto placky môžete naplniť čímkoľvek, či už ide o zvyšky z chladničky ako mäso z predošlého obedu a ryža, vyprážané kuracie kúsky, mini fašírky z teľacieho mäsa, kúsky ryby, tofu, šošovicové fašírky, jednoducho čokoľvek. Nezabudnite pridať napríklad nakrájaný zelený rímsky šalát s cibuľkou a hustý biely jogurt alebo majonézu, prípadne čosi pikantné.

V ľahkej úprave, len s upečenou cuketou či inou zeleninou a skyrom, prekvapí svojou šťavnatosťou a vláčnosťou.

Pšeničná placka je výborná na letnú grilovačku, pretože do nej môžete zabaliť skutočne čokoľvek, ale poteší aj v chladnejších mesiacoch napríklad ako príloha ku hustej šošovicovej či fazuľovej polievke.


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.