Už keď som pripravovala pohánkové pirohy, sľúbila som si, že musím konečne urobiť aj pirohy pečené. Toto jedlo zase pochádza od nás, zo Spiša takže pečené pirohy sú plnené tradične nakladanou kapustou a bravčovým mäsom. Na tak výdatné jedlo sme ale chuť nemali. Moja mánia na pirohy ma motivovala vymyslieť inú plnku. A tak prišiel rad na mleté morčacie mäso a špenát.
Suroviny na cesto:
- 150 ml vlažného mlieka
- 1/2 sušeného droždia
- 300 g polohrubejmúky
- 75 g mäkkého masla
- 1/2 čajovej lyžičky soli
- 1 vajce na potretie
Suroviny na plnku:
- 400 g mletého morčacieho mäsa
- 1 cibuľa
- 1 strúčik cesnaku
- olivový olej
- 2 hrste rozmrazeného mrazeného špenátu
- 1 dcl šľahačkovej smotany
- soľ, čierne korenie, muškátový oriešok
Pracovný postup
Tieto pirohy sú v porovnaní s pohánkovými pirohami jednoduché. Suroviny na cesto som vymiešala a nechala necelú hodinu kysnúť. Vyvaľkala som ich na hrúbku asi 0,5 cm a povykrajovala malým pohárom. Vzniklo 16 porcií pirohov. Ak uprednostňujete pirohy väčšie, tak ich vyjde menej. Každý si urobí po svojom, ako má rád.
Kým cesto kyslo, tak som na olivovom oleji opražila do sklovita cibuľku s cesnakom a na nej potom mleté morčacie mäso. Špenát som posekala nadrobno a pridala ku morčaciemu mäsu. Ochutila som soľou, korením a muškátovým orieškom, podliala smotanou, nechala prevrieť a odpariť tekutinu.
Keď mäso so špenátom trochu vychladlo, tak som plnila povykrajované pirohy. Na jednej strane tekutina v mäse je potrebná, aby to nebolo suché, ale na druhej strane prekážala pri plnení.
Vyriešila som to tak, že som vyrezané cesto vzala do ruky, položila naň malou lyžičou kôpku plnky, a spojila som cesto v strede. Tekutinu som nechala vytiecť okrajmi a mokré prsty či premokrené cesto som v prípade potreby otrela do papierovej utierky.
Pri stláčaní cesta nebolo potrebné inak vyvíjať žiadnu extra silu ani nič, hodí sa však cesto po okrajoch pekne poskladať, aby sa počas pečenia nerozlepilo.
Mäsovú plnku, ktorá zvýši pri vyrobe pirohov, použijem na ďalší deň na cestoviny a ušetrím zase trochu času.
Keď som mala pirohy hotové, tak som zapla rúru, aby sa nahriala na 200°C. Medzičasom pirohy dokysli na plechu. Pred pečením som ich potrela rozšľahaným vajíčkom a jemne pichla do každého pirohu vidličkou, aby mal kadiaľ unikať vzduch pri pečení. Pirohy pri pečení ešte podrástli, ale nie nejak dramaticky, a ani jeden nepraskol.
Výsledok sú pirohy vynikajúcej chuti. Urobila som aj jeden veľký, zo zvyšného cesta a musím povedať, že sa mi pozdával viac. Tie malé pirohy sú rozkošné, hodia sa určite na každú párty alebo na zahryznutie k vínku, ale tie veľké sú celkom seriózna desiata či olovrant. Trochu mi pripomínajú anglické “cornish pasty” alebo “steak and kindey pie”. Keď som žila v Londýne, fičala som na týchto ohrievaných jedlách denne.
Variácie
A to mi zase pripomína, že ani vy sa nemusíte obmedzovať len na morčacie mäso a špenát. Vyskúšať môžete aj kombináciu kuracieho mäsa s hrachom a mrkvou alebo dusené a pomleté kuracie srdcia s pečeňou a nadrobno nakrájanými varenými zemiakmi. Ak sa vám zvýši hovädzie, alebo vlastne akékoľvek varené či pečené mäso, tiež ho môžete pomlieť a prevariť s trochou koreňovej zeleniny a korením.
Okrem koreňovej zeleniny môžete podľa sezóny pridávať aj papriku alebo baklažán. Vegetariáni si môžu pirohy naplniť zmesou cibule, varenej okorenenej šošovice, zemiakov a mrkvy na spôsob samosy.
A ešte poznámočka na záver. Pár pirohov, ktoré sme nezjedli hneď, som po vychladnutí uložila do dózy a zatvorila. Aj o dva dni boli skvelé.
Už chápete, prečo pirohy tak milujem? Jednoducho geniálne jedlo, ktoré je vynikajúce na tisíc a jeden spôsobov.
Novinky Spoza plota
Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.