Pečená krkovička so zázvorom a sušeným ovocím je výborná počas sychravých dní. Ak jej zjete primerané množstvo, tak ide dokonca o pomerne zdravé jedlo. Ja ju pripravujem tak, že ju pečiem pomaly, teda na nízkej teplote a v ťažkom hlinenom alebo hlinenom hrnci. Nepridávam žiadny tuk, umyté mäso len osolím, vložím do hrnca, potriem marinádou a pridám sušené ovocie.
Sušené ovocie je výborný zdroj vlákniny a organizmus v zime znesie viac jedál, ktoré zahrievajú. Podľa tradičnej čínskej medicíny v sebe nesie teplo okremi iného práve aj sušené ovocie. Čerstvý nastrúhaný zázvor je tiež známy svojimi pozitívnymi účinkami pre náš organizmus.
Zázvor, vlastným menom ďumbier
Neviem prečo sa slovneský ďumbier neujal v našich slovníkoch. Budem teda aj ja používať známejší, hoci nespisovný názov zázvor. História zázvoru siaha do starovekej Číny.
V zázvore nájdeme vitamíny A, B1, B2, C, E a tiež minerálne látky ako horčík, sodík, vápnik, železo, fosfor a draslík. Do rovnakej čeľade ako zázvor patrí napríklad kurkuma a kardamón, s ktorými v receptoch tiež krásne ladí.
V kuchyni sa používa skôr príprave medovníkov alebo drinkov, pritom je ako stvorený ku pečenému mäsu, hovädziemu aj bravčovému, pretože okrem iného podporuje trávenie. Pečená krkovička so zázvorom je prekvapilo ľahko stráviteľná práve vďaka zázvoru, ako aj ďalším ingredienciám, menovite chilli a citrónovej šťave.
Suroviny
- 500 g peknej krkovičky bez kosti v celku
- Čerstvý strúhaný zázvor
- Chilli paprika
- Cesnak
- Med
- Citrónová šťava
- Sušené slivky,hrušky, jablká
- Soľ
Postup
Mäso som umyla a osolila, V miske som zmiešala ostatné suroviny a vytvorila dostatok marinády, v ktorej som mäso vykúpala. Keď som mäso preložila do hlineného hrnca, poliala som ho marinádou z misky a obsypala som ho niekoľkými hrsťami sušeného ovocia. Hrniec som zakryla a vložila do rúry vyhriatej na 180°C.
Krkovička bola dosť vysoká, takže som mäso piekla skoro dve hodiny, kým bolo riadne prepečené. To je vtedy, keď po pichnutí kovovou ihlou v najhrubšom mieste, ihla mäsom prejde ako nôž teplým maslom.
Upečené mäso som preložila a zabalila do alobalu. Ovocie a šťavu, ktorú pustilo mäso, som ponorným mixérom rozmixovala do polohladka. Ale nie je to nutné, omáčka je chutná a zaujímavá aj bez toho, aby bola rozmixovaná. Takto pripravená krkovička je výborná s ryžou, ale aj ako na tenké plátky nakráajný studený nárez s chlebom.
Koľko čoho
Pri príprave marinády sa riadim pocitmi a intuíciou. Cieľom je dosiahnúť rovnováhu, aby nebola ani príliš sladká, ani príliš štipľavá, ani príliš kyslá. Ak si zoberieme za základ šťavu z 1 citróna, tak tento objem napovie, koľko treba pridať medu a následne aj zázvoru a chilli. Každému chutí čosi iné, vylaďte si teda marinádu po svojom.
Pár slov o zázvore
Medzi pozitívne účinky zázvoru patrí, že znižuje zápal v tele, zlepšuje trávenie a prečisťuje krv. Výborne sa osvedčil pri prechladnutiach a chrípkach, pretože bráni zápalom priedušiek. Celkovo podporuje imunitu aj trávenie, bráni vzniku žalúdočných vredov, znižuje bolesť spôsobenú artritídou, pomáha zmierniť astmu, bráni vzniku rakoviny, udržuje zdravý mozog, bráni menštruačným kŕčom. Je známy aj ako prostriedok na odstránenie či zníženie nevoľnosti napríklad pri cestovaní.
Opatrní pri konzumácii zázvoru by mali byť cukrovkári, lebo znižuje cukor, aj ľudia s nízkym tlakom, lebo znižuje tlak, aj tí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi – zázvor by mohol znásobiť ich účinky. Zázvor podporuje tvorbu žlče, preto by mohol narobiť problémy aj ľuďom so žlčovými kameňmi. Tiež sa neodporúča kombinácia s liekmi tlmiacimi bolesť, ako aspirín alebo ibuprofen a ďalšími.
Ak však hovorím o prospešných účinkoch alebo rizikách, tak hovorím o konzumácii čerstvého zázvoru v množstve minimálne 1 cm koreňa denne či štamperliku čerstvej šťavy. Ako sa hovorí, jedlo môže byť liekom aj jedom, častokrát závisí len od množstva. Tak rozvahu a rozum do hrsti.
Novinky Spoza plota
Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.