O rozmanitosti vína a ľudí

Človek nemusí byť bohvieakým vinárom na to, aby vedel, že víno je mimoriadne rozmanitý nápoj čo sa týka farby a chuti. Ako pri jednej degustácii poznamenal náš kamarát z iného vinohradu, je úžasné, koľko rôznych vín môže vzniknúť v podstate z jedinej rastliny.

Lenže to je práve ten omyl, veď už starý Herakléitos vedel, že nevstúpime dvakrát do tej istej rieky, a pri víne, milí priatelia, to platí dupľovane. Ba dokonca, aj víno vytvorené z rovnakej odrody, ktorej rastliny rástli v rôznych regiónoch a dozrievali v odlišných rokoch, sa odlišuje farbou, chuťou, vôňou a celkovým charakterom. Mali sme možnosť zažiť tento zázrak v koncentrovanej podobe, keď sme sa zúčastnili degustácie frankovky modrej.

Ako sa rodí víno

Nedávno som listovala jedným katalógom vín. Obracala som stránky a čítala som, čo formovalo vína, z ktorých som si vyberala.

„Tohtoročný Kopár – vlajková loď vinárstva vykresľuje na stene pohára nádherne hrubý prstenec, ktorý v sprievode s jeho hlbokou tmavou farbou opäť prejavil jeho kvalitu už pri prvom vneme- pohľade. Vôňa je taktiež úžasná – údené tóny, škorica, moruša, klinčeky, vanilka a minerálne tóny, ktoré sa prevteľujú i do  chute obohatenej čerešňou a tmavým chrumkavým ovocím. kysliny krásne vibrujú, taníny sú ešte intenzívne. Kopár tohto ročníka je ešte zatiaľ v rozkvete, má však obrovský potenciál.“

Som rozhodnutá. Toto víno celkom isto kupujem!

„Ročník 2013. Zima bola chladná a podstatne dlhá. Od apríla bolo krásne slnečné počasie až do júla, kedy sa ochladilo a začali prehánky. Pršalo v krátkych obdobiach no vo veľkom množstve vo forme prietrže mračien. Začiatkom augusta bolo opäť krásne letné počasie s vysokými teplotami. Toto pretrvávalo až do konca vinobrania, teda do prvej polovice októbra. Priemerné letné teploty 25 – 28 stupňov pretrvávali počas celého obdobia, ktoré možno povedať, že bolo takmer  bez zrážok. Hrozno sa po celý rok krásne vyvíjalo, vinohrady preukazovali nádhernú vitalitu.“

Formovanie vína

Zima, dážď, slnko, horúčavy, vlhkosť aj sucho, to je len niekoľko vonkajších vplyvov, ktoré odlišujú ročník od ročníka. Kvalitu vína ovplyvňuje aj lokalita vinohradu, zloženie pôdy, sklon svahu, správne strihanie, vedenie vetiev a celkovo správna starostlivosť. My, ľudia, sme na tom rovnako.

Aj nás formuje krajina a miesto, v ktorom sme vyrastali, doba do ktorej sme sa narodili, dostatok ľudského tepla a lásky. V bezpečnom prostredí z nás rastú sebavedomí ľudia, v prostredí neláskavom zosilnieva alebo láme sa náš charakter. Môžeme byť formovaní láskavým usmernením aj tvrdou kritikou, objatím aj krikom. Tak či onak, vyrastieme a vydávame svoje plody.

Správne načasovanie zberu, spôsob spracovania hrozna, dĺžka kvasenia v správnej nádobe, pri správnej teplote a správne stáčanie vedú ku výsledným hodnotám cukru a kyselín, objemu alkoholu vína. Nenadarmo vincúri, majstri viničných pivníc, hovoria o školení vína. Aj nás tak nejak školí život. Niekoho zomelie viac, iného primerane; z jedného život vyžmýka šťavu do poslednej kvapky, iný odovzdá len toľko, aby do sladkého muštu neprešla horkosť prasknutého jadierka.

Nech akokoľvek divoko mušt kvasí, predsa napokon vínom bude. (J. W. Goethe)

A potom sa víno nafľaškuje, ozdobí peknou etiketou, ktorá pritiahne pozornosť a vzbudí chuť, postaví sa sa do vitríny a čaká na svojho kupcu. Lenže kupec spravidla netuší čo naozaj kupuje, jeho informácie sú obmedzené na lokalitu, výrobcu, odrodu a ročník. Bežný kupec nemá odkiaľ vedieť, čo jeho víno formovalo.

Otvorení, zatvorení ľudia

Roky som sa pracovne venovala výberu kandidátov na rôzne pracovné pozície. Prišiel človek, ako víno v peknej fľaši s peknou etiketou. Viac menej sme vedeli, čo môžeme očakávať podľa životopisu, spôsob reči a výraz tváre napovedali viac o jeho osobnosti, s kým asi tak budeme mať tú česť.

Čím je ale skutočne naplnený, čo ho ako formovalo, čím prešiel predtým, než sme sa s ním stretli, to vedel len on sám. Nie každý v priebehu stretnutia nechal naplno rozvinúť svoju vôňu a chuť, nie každý sa nechal spoznať. A niektorých ľudí nespoznáme ani za celý život.

V závere životopisu vína je uvedené aj to, kedy bude v ideálnej kondícii a zrelosti na pitie, na také pitie, ktoré konzumentovi prinesie najväčší pôžitok. Nuž, aspoň tu máme my ľudia akú – takú výhodu. Naše dozrievanie končí až našim posledným výdychom.


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.