V zime pociťujem väčší hlad a hýbem oveľa menej ako v lete. Zároveň sa mi najviac žiada jedál teplých, domáckych, ktoré vyvolávajú pocit bezpečia a pohody. Oplatí sa teda zamyslieť sa nad zdravšími alternatívami týchto obľúbených jedál.
Napríklad také mäsové guličky som roky robievala zo zvyku výhradne z mletého bravčového mäsa a ani mi nenapadlo rozmýšľať o zmene. Buď som ich uvarila v paradajkovej omáčke alebo som mletým mäsom naplnila papriku, k tomu varené zemiaky alebo chlieb a bolo vybavené. Dá sa to však aj inak.
Morčacie mäso
Morčacie mäso má jemnú chuť, obsahuje veľké množstvo bielkovín a minimálne množstvo tuku, čím je výrazne zdravšie a ľahšie stráviteľné v porovnaní s bravčovým mäsom. Morčacie mäso obsahuje dvojnásobne viac železa ako mäso kuracie.
Morčacie prsia obsahujú tryptofán, ktorý pomáha produkovať v tele serotonín. To je chemická látka, ktorá reguluje hlad, prináša pocity šťastia a pohody. A aj samotný tryptofán má upokojujúce účinky. Navyše kvalitné morčacie mäso vyvoláva pocit sýtosti a to zase vyvolá pozitívne emócie. Okrem morčacieho mäsa tryptofán obsahujú vo zvýšenej miere orechy, semená, tofu, ryby, šošovica, ovos, fazuľa a vajcia, takže ak vás trápi stres, šup do kuchyne a variť.
Suroviny na mäsové guličky:
- 500 g mletého morčacieho mäsa
- 1 vajíčko
- 1 – 2 lyžice strúhanky
- 1 strúčik cesnaku
- soľ a korenie (majoránka, čierne korenie)
Suroviny na omáčku:
- 1 – 2 lyžice na kocky pokrájanej slaniny
- 1 červená cibuľa
- 1 červená paprika
- 6 šampiňónov
- 2 dcl paradajkovej šťavy
- 3 dcl vývaru
- soľ, korenie podľa potreby a chuti (čierne korenie, paprika, chilli, cesnak)
Postup:
V hrnci so širokým dnom som nechala opiecť slaninu a na jej tuku som opražila nadrobno nakrájanú cibuľu, neskôr som pridala na kocky nakrajánú papriku a hríby nakrájané na plátky. Jemne som osolila, zamiešala a podliala vývarom. Kto nemá vývar, použije vodu. Pridala som paradajkovú šťavu, zakryla a na miernom plameni nechala zakryté variť, kým omáčka nezačala vrieť.
Zatiaľ som premiešala mäso s vajíčkom, koreninami a strúhankou a vyformovala som malé guličky. Tie som naukladala do omáčky a keď zbeleli – prejav toho, že sú uvarené – tak som ich jemne otočila lyžicou naopak.
Celkovo som varila jedlo 30 minút. Kto chce, ten si môže nakoniec primiešať do omáčky smotanu, jedlo bude hutnejšie a krémovejšie. Mäsové guličky s omáčkou sme jedli s cestovinami, ideálne sú nejaké makaróny, kolienka alebo penne.
Jemná chuť mäsa vytvárala príjemný kontrast ku chrumkavej zelenine a pikantnosti omáčky. Perfektné bolo aj to, že po dojedení sa nedostavil pocit prejedenosti, a zároveň pocit sýtosti nám vydržal prekvapivo dlho na tak ľahké jedlo.