Kváskové juhoslovanské koláče

Netuším, prečo sa tieto malé chutné minizáviny volajú práve juhoslovanské koláče, mne sa s Juhosláviou spája najmä socík a potom ešte zmzlina, ktorá bola najlepšia v celom meste.

“… na Balkáně má vše dvojí tvář. Existuje černé a bílé zároveň a překotně se rodí v okamžiku myšlenky, probíhajícího rozhovoru či příští ještě neznámé skutečnosti, kritika, pomluva, jakési krocaní naparování. Neznamená to víc, než to, že druhý den nic z uvedeného neplatí. A když tohle má člověk z mírného pásma na mysli, je mu na Balkáně dobře.”

(Blogerka Alma z už neexistujúceho blogu)

Zosobnením ich príslovečnej rozporuplnosti je pre mňa napríklad film Čierna mačka biely kocúr od Emira Kosturicu, azda najznámejšieho balkánskeho režiséra, ktorý namiesto toho, aby ma rozčuľoval, ma rozosmieva.

Začiatočnícke kváskovanie

Ja som od mája, kedy som svoj kvások úspešne založila, ešte ani raz nekúpila droždie ani prášok do pečiva, kvások sa výborne hodí na pečenie všetkého. Som nadšená, že už nemusím rozmýšľať, či môžem niečo napiecť, či mám droždie, či je čerstvé, ani ho už v živote nezabudnem kúpiť, keďže ho nekupujem.

Toto je, ak sa nemýlim, prvý recept, kde som použila kvások pšeničný. Na základe manželových reklamácií, že všetko chutí akosi chlebovo (podľa mňa len bol kvások príliš mladý a ešte trochu prerážala chuť raže), používam ražný kvások už len na prípravu chleba, do buchiet, koláčov, placiek, tyčiniek a iných maškŕt dávam už len pšeničný kvások a je to tak fakt lepšie.

Suroviny:

  • 400 g polohrubej múky
  • 200 g hladkej múky
  • 400 ml mlieka
  • 1 čl soli podľa chuti a potreby
  • 150 g kvásku, podľa možností pšeničného

Ako náplň som si tentokrát zvolila nátierku z domácej pikantnej maďarskej pasty, ale výborné budú aj so syrom, cesnakovým pestom alebo paradajkovou omáčkou, či nasladko so škoricou či kakaom.

Postup

Kvások som v piatok večer prikŕmila a nechala cez noc v izbovej teplote, v sobotu ráno som všetky suroviny na cesto zmiešala dohromady a nechala zase odpočívať do druhého dňa, tentokrát v chladničke.

  • Pre tých, ktorí už nejaký ten piatok kváskujú: nerobila som rozkvas/ štartér, nechala som ale prebehnúť 45 min. autolýzu
  • Pre tých, ktorí s kváskovaním začínajú: stačí nechať na odpočívaťj len 12 hodín (napríklad z večera do rána alebo od rána do večera a napiecť na párty). Kváskové cesto je ale tým chutnejšie, čím dlhšie fermentuje, a chlad tento čas umožní predĺžiť. V lete, keď je horúco, ale aj v zime, keď sa kúri (a my už teda kúrime, ja som zmrzlina), prebehne kvasenie totiž príliš rýchlo.

V nedeľu ráno som vybrala cesto z chladničky vybrala, rozdelila na dve polovice, každú rozvaľkala osobitne na 1 cm placku, tú som potrela plnkou. Zavinula som do miniroládky a miniroládku som nakrájala na trojuholníky, tie som ukladala na plech vystlaný papierom na pečenie. Piekla som na 180°C asi 15 minút, kým neboli hotové. Po upečení som ich potrela rozpusteným maslom.

Najbližšie ale, keď ich budem robiť, tak sa pokúsim vyvaľkať placky cesta na tenšie a nakrájať na menšie, nech ich je viac.


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.