Kurča. Štyri recepty z jedného varenia pre začiatočníkov

Kurča, hoci malé, môže poslúžiť na nakŕmenie celého radu zástupov skoro ako v tom biblickom príbehu o dvoch rybách a piatich chleboch. Ako bonus naviac, ušetríte nielen peniaze, ale aj čas. Neveríte? Vyskúšajte môj trik, ktorý ocenia tí, ktorí neradi varia, ale aj tí, ktorí na varenie nemajú čas.

1. Vývar

Z celého kuraťa a koreňovej zeleniny navaríme vývar. Používam veľký 8 litrový hrniec. Položím ho na šporhelt, kurča umyjem a vložím do hrnca vcelku. Mrkvu, cibuľu, petržlen a zeler len nakrájam na väčšie kusy, zalejem 4 litrami vody tak, aby bolo mäso aj zelenina zakryté. Do vody dám aj 3 bobkové listy, 5 guličiek nového korenia, 5 guličiek čierneho korenia a podľa nálady aj horčicové a koriandrové semienka. Varím na miernom plameni 2 – 3 hodiny, priebežne zbieram penu. Vývar je hotový, keď sa mäso oddeľuje od kostí. Získate ste výbornú polievku a mäso. 

Ako skladovať vývar

Zoberiem dva stredne veľké hrnce a panvicu. Z hrnca s vývarom vyberiem kura, položím ho na panvicu a nechám chladiť. Do dvoch hrncom postupne rozlejem cez sitko vývar. Mrkvu a petrželen môžete použiť do polievky či ďalšieho jedla.

Polievku v dvoch hrncoch položím nezakryté na chladné miesto, hrnce podložím varechou, aby sa chladili aj odspodu a počkám, kým vychladnú.

Potom ich prelejem do pollitrových kýblikov od jogurutu, do malých decových alebo dvojdecových dózičiek a dám zamraziť. A samozrejme, nejaký vývar si nechajte na jedenie. Stačí dosoliť, pridať zeleninu a rezance.

Ako spracovať uvarené kuracie mäso

Kurča nechám vychladnúť a oberiem od kože, ktorú dám kocúrovi spolu so šľachami, kĺbmi a niektorými kosťami. Mäso oberám do osobitnej misky.

Z jedného kuraťa oberiem 800 g mäsa, ktoré môžem hneď použiť alebo zamraziť. Ak viem, že najbližšie dva dni sa k vareniu nedostanem, tak mrazím.

Ako mraziť uvarené kuracie mäso

Natrhané kusy mäsa vložím do vrecúška tak, aby bolo v primerane tenkej vrstve. Je to skladnejšie, hlavne ale v budúcnosti nebudem musieť rozmraziť celý plát, ale po ťuknutí tĺčikom na mäso sa plát pekne rozlomí.

2. Jednoduchý kurací perkelt s haluškami

Najprv si rozpražím masť, do horúcej masti dám nakrájanú cibuľu, tú zaprášim sladkou paprikou a premiešam. Bez meškania pridám kusy uvareného (alebo práve rozmrazeného) kuracieho mäsa a podlejem ich trochou vývaru. Povarím, aby paprika nebola surová, dosolím a dochutím podľa potreby niečím pikantnejším.

Perkelt podávam s haluškami, ktoré pripravujem z múky a vody alebo s obyčajnými cestovninami.

Na halušky zmiešam 100 g polohrubej múky na osobu a prilievam postupne studenú vodu, pričom cesto miešam vidličkou. Postupne sa začne spracúvať glutén a cesto získava elasticitu. Chcem aby bolo dosť husté, ale nie tvrdé, aby halušky neboli ako broky. Varím v ich tak, že ich prepasírujem cez haluškové sitko do osolenej vriacej vody. Keď vyplávu na hladinu, precedím ich, podľa potreby prepláchnem studenou vodou a premastím maslom.

3. Gnocchi s kuracím mäsom na mrkve a šťave

Na masti osmahnem strúčik cesnaku nakrájaný na tenké látky, celú rascu a fenikel. Pridám mrkvu nakrájanú na kolieska tenké jeden – dva milimetre a opražím ich. Podlejem vývarom z mrazáku a nechám variť, kým mrkva nezmäkne. Pridám kusy kuracieho mäsa podlejem ešte raz vývarom. Kuracie prsia na zelenine sú vynikajúce s gnocchi, ale chybu neurobíte ani s kolienkami z obchodu.  

4. Cestoviny s kuracím mäsom v omáčke

Recept je podobný ako vyššie, akurát mäso zalejem aj paradajkovou omáčkou. Ak mám chuť na niečo jemnejšie, použijem smotanu na varenie a nastrúham trochu syru. To už záleží, čo chladnička dá. Do omáčky sa dajú pridať zbytky jedál ako kukurica, slanina alebo huby. Dochutiť môžete podľa chuti rozmarínom, šalviou, majoránkou, tymiánom.

Omáčku netreba zahusťovať, pretože keď uvaríte cestoviny, tak ich precedíte a neprepláchnete, len zmiešate s omáčkou a kuracím mäsom. Po zamiešaní nechajte chvíľu postáť, oni nabobtnajú a vstrebú omáčku. Ideálne sú “vrtuľky” alebo makaróny či kolienka. Ja osobne som fanatik na gnocchi, takže moju voľbu poznáte.

5. Rizoto

Ak nemusíte cestovinu, tak si uvarte ryžu a podlievajte ju počas varenia ohriatým vývarom. Ryžu môžete ochutiť klasicky červenou paprikou alebo exoticky kurkumou. Môžete do nej pridať trochu zeleniny alebo aspoň petržlenovú vňať. Do uvarenej ryže na záver pridajte trochu masla a zamiešajte, rizoto bude jemnejšie. No a samozrejme, pridajte to kuracie mäso. 

Zdravá bodka

Chcete ušetriť a urobiť niečo pre svoje zdravie a doplniť jedlo o čosi výživné, čo vás udrží sýtych dlhšie? Ku cestovinám a rizotu si urobte kopu zeleného šalátu. V kombinácii s cestovinami alebo rizotom vás skvele zasýti a dodá vitalitu.

Všetko zelené šalátové lístie bez rozdielu druhu natrhám. Ak mám kiwi alebo hrozno, prihodím. Prihodím aj semienka – tekvicové, ľanové, makové, sezamové, slnečnicové podľa chuti. Zalejem zálievkou, ktorú si pripravím zo šťavy z limetky, medu a oleja. Limetku nahrádzam občas jablčným octom, podľa toho, čo mám, olej používam ľanový, konopný, z hroznových kôstok, olivový alebo iný. 


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.