Krkovička sa dá pripraviť na tisíc spôsobov. My ju máme najradšej pomaly pečenú s kapustou a knedľou, ale dá sa aj inak. Ako?
V northamptonskej kuchyni som sa naučila, že existuje čosi, ako kombinácie dané bohmi. Ananás a likér kirsch. Hrušky a sherry. Stilton a šampióny. Jednoducho chute, ktoré spojené do jedla správnym spôsobom, sa podporia navzájom a vznikne kombinácia, ktorá nenechá nikoho na pochybách, že patria k sebe. Vlastne, že jeden bez druhého sú len dobré, a dobré je za tri.
Horčica a cibuľa
Takýmto párom od bohov je aj horčica a cibuľa. Ale pozor, nehovorím o tých vyblednutých chuderkách bez chute a vône zo spodných políc supermarketov. Hovorím o domácej horčici. Recept vám napíšem, keď navarím viac fľaštičiek a vyladím chute. Keď už horčicu kupujete v obchode, tak odporúčam naozaj zainvestovať do horčice plnej chuti.
V tomto jedle bude horčici robiť garde cibuľa, obyčajná žltá, štipľavá, z našich záhrad a tržníc. Tak poďme variť.
Suroviny:
- 500 g krkovičky alebo 4 plátky
- 2 cibule
- soľ, čierne korenie
- trochu oleja
- horčica
Príprava mäsa
Plátky krkovičky som osolila, okorenila čiernym korením a nechala dve hodiny oddychovať v chladničke naskladané jeden na druhý. Po dvoch hodinách som nakrájala cibuľu na mesiačiky, plátky krkovičky naklepala a nechala z oboch strán zatiahnúť na troche oleja.
Olej bol fakt rozpálený, mäso sa zatiahlo za chvíľočku. Dno môjho hrnca najprv nestačilo pre všetky štyri plátky, a tak som ich zaťahovala po jednom.
Vyberala som ich na panvicu, ktorú som si pripravila na pracovnú dosku vedľa sporáka. Tam som každý plát mäsa potrela lyžicou horčice.
Teplotu som znížila na polovicu. Do oleja som nasypala nakrájanú cibuľu, zamiešala a nechala rozvoňať. Keď šla mierne do sklovita, položila som na ňu som plátky mäsa potretého horčicou a podliala trochou vody.
Hrniec som zakryla a nechala dusiť 10 minút. Potom som mäso v hrnci otočila a nechala dusiť ešte ďalších 10 minút. Hotové mäso som vybrala na alobal, dobre zabalila a pustila som sa do prípravy zemiakov.
Príprava gratinovaných zemiakov
Zemiaky zvyknem počítať 2 – 3 na osobu, podľa veľkosti. Tentorkát som použila nové zemiaky, ani som ich nešúpala, len som ich nakrájala na polcentrimetrové a tenšie plátky.
Sklenenú zapekaciu misu som potrela cesnakovým olejom a začala som vrstviť: zemiaky, postrúhaný eidam, trošku šlahačkovej smotany. Zemiaky som veľmi jemne posolila a ochutila muškátovým kvetom. Vrstvy mi vyšli štyri, končí sa zemiakmi a smotanou, už bez syra.
Piekla som 35 minút pri teplote 180°C, ale čas a teplotu si prispôsobte podľa vlastnej rúry.
Podávanie
Cibuľovo-horčicový výpek z mäsa som nechala v hrnci, ale keby ste sa rozhodli pre ryžu namiesto zemiakov, tak sa vám určite hodí ako výborná omáčka. A chybu neurobíte ani s paradajkovo-cibuľovým šalátom, ktorý osvieži celkový dojem z jedla.
Príprava mi trvala hodinu a pol. Je pravda, že teoreticky som mohla piecť v rúre gratinované zemiaky, a počas tých 35 minút pohodlne robiť mäso, ale tým by som sa pripravila o možnosť nechať mäso odležať. Práve tým odležaním získava vyššiu krehkosť. Ak teda môžete, pripravte si ho napríklad v piatok a o skvelý víkendový obed máte postarané.
Chuť jedla môžete podporiť pohárom vína. Vyskúšajte napríklad Pinot Blanc. Možno túto odrodu poznáte pod názvom rulandské biele. Tento z Brhloviec zrel v dubových a agátových sudoch. Kto by odolal?
Novinky Spoza plota
Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.