Za mamičku, za otecka… Na lyžici trónila rozvarená hlávka ružičkového kelu, struk zelenej fazulky, drevnatá kocka zeleru či rozvarenej mrkvy z plastového vrecka s vábivým nápisom “Polévková směs”. Polievka patrila roky medzi jedlá, ktorým som sa vyhýbala. A pritom uvariť chutnú polievku je tak jednoduché – a lacné!
Začnime niečím naozaj jednoduchým. Čo tak ľahká zeleninová polievka vhodná aj pre vegánov, ktorú zvládne navariť aj úplný začiatočník alebo niekto, na koho práve lezie choroba a chce sa ešte zásobiť teplou stravou predtým, než zaľahne kurýrovať sa? Varenie trvá približne 20 – 30 minút a podľa tohto receptu navaríte asi tak 4 výdatné porcie.
Recept môžete meniť ako chcete, množstvá upravujte podľa toho, koľko je stravníkov, čo vám chutí a na ako dlho chcete mať navarené.
Budete potrebovať:
- Lyžicu alebo dve kvalitného oleja
- 2 – 4 mrkvy, podľa veľkosti a chuti
- 1 petržlen
- 1 malý zeler alebo ¼ zeleru veľkého; nebojte sa, nič nevyhodíte, onedlho dostanete aj recept na luxusný zelerový šalát
- 1 malý kaleráb, ak nemáte, nemusíte preto bežať do obchodu, tá polievka bude aj tak fajn
- 10 kúskov ružičkového kelu (Nemáte radi? Ani ja som nemala a zrazu … zistila som, že keď nie je rozvarený, je fakt chutný!)
- Soľ
- 1 liter vody
Podľa chuti pridajte korenie:
- Mletú rascu
- Mletú papriku
- Čierne korenie mleté
- Muškátový oriešok
- Mletý zázvor
- Mletý koriander
- Bobkový list
- Nové korenie
- Cesnak
Pracovný postup
Zeleninu nakrájam na kocky alebo iné približne rovnako veľké kúsky. Na oleji orestujtem cibuľku, ale tí, ktorí ju nemajú radi, začnú mrkvou. Premiešam cibuľku a postupne pridávam zvyšnú zeleninu, trochu osolím, pridám korenia a prelisujem cesnak. Miešam a restujem, zeleninka po chvíli krásne rozvoniava a získa jasné pestré farby. Podlejem vodou a podusím. Keď je zeleniina čiastočne mäkká, prilejem liter horúcej vody a varím ešte asi desať minút.
Skutočná dĺžka varenia záleží od množstva zeleniny a od toho, na aké veľké kúsky ste si ju nakrájali.
Osvečené tipy
- Ak chcete, aby bola polievka sýtejšia, tak kým sa varí, v druhom hrnci si uvarte pohánku, jačmenné krúpy alebo pšeno a pridajte ich pred podávaním do taniera.
- Zloženie tejto polievky môžete meniť a ku základnej zelenine pridávať sezónny karfiól nalámaný na male kúsky, hrach, veľmi chutná je aj s cícerom.
Podstatné je, aby zelenina bola čerstvá. Ak máte možnosť kúpiť si ju od pestovateľa, alebo ešte lepšie vypestovať sami, neváhajte. V zime je to trochu ťažšie, ale ak môžete kupujte si aspoň zeleninu z krajiny, v ktorej žijete, prípadne najbližšieho suseda. Pre mňa osobne je zeler z Čiech alebo Maďarska OK, čučoriedky z Peru a pomelo z Číny už nie.
Novinky Spoza plota
Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.
Dakujem za mile čítanie, navodzuje veľmi príjemnú atmosféru a pohodu. Vyborne recepty povzbudzujú do varenia a pecenia.
Nech sa Vam dobre dari a príjemný adventný!
Ďakujem za milé slová Janka, veľmi ste ma potešili! Prajem Vám všetko dobré a pokojný advent 🙂