Jahody zavárané vo vlastnej šťave bez cukru

Jahody zavárané bez cukru neobsahujú žiadne farbivá ani chemické konzeravanty. Ich chuť je prirodzená, nie je potlačená cukrom, sú naložené vo vlastnej šťave. Použiť sa dajú tak isto ako bežný kompót, na dezerty alebo na obilninové kaše. A tak sme si pár fľaší zavarili. Je to doslova časová konzerva na zimu, pri ktorej budeme spomínať na leto.

Ako zavariť jahody bez cukru

Recept je v podstate jednoduchý. Potrebujete len jahody a soľ. A samozrejme, zavárací hrniec, poháre a vrcháky. Zavárací hrniec odporúčam jednak preto, že sa doň zmestí viac fliaš naraz, tiež preto, že môžete presnejšie merať čas a teplotu.

Jahody musia byť zrelé, nepoškodené, pevné. Ak budú málo zrelé, tak pustia málo šťavy. Ak by boli mäkké, tak by sa rozpadli a poškodené ovocie jednoducho nepatrí do žiadneho zaváranie, ak nechceme, aby sa nám pokazilo.

Príprava jahôd

Jahody som presypala do lavóra a dôkadne umyla. Umyté jahody som preložila do sitka, kde odkvapkávali a odkiaľ som ich po jednej brala a odstopkovala. Jahoda ideálna na toto zaváranie je taká, keď sa dá stopka a lístky ľahko odtrhnúť. Takto upravené jahody som uklada do pripravených vysterilizovaných pohárov.

Pracovný postup

Použila som veľké poháre ako na uhorky. Snažila som sa ukladať naspodok skôr väčšie jahody, a priebežne ich striedať s menšími, ako keď skladáte tetris. Cieľom je čo najviac zaplniť priestor tak, aby vo fľaši ostalo čo najmenej voľného miesta.

Poháre som naplnila úplne doplna. Keďže som spracúvala 10 kíl jahôd, chvíľu to trvalo. Postupne jahody mierne klesali a ja som dopĺňala a dopĺňala, občas aj jemne zhora dlaňou pritlačila – ale naozaj len jemne – až boli poháre naložene doslova kopcovito.

Foto: Martina Javůrková

Je dôležité ich naplniť takto kopcovito, pretože pri zaváraní, keď pustia šťavu, tak sa ich objem zásadne zmenší. Kopce jahôd som jemne osolila. Naozaj stačí len striedma štipka soli, asi tak, ako keď si solíte vajíčko alebo paradajku. Soľ vytiahne sladkosť ovocia.

Zaváranie

Posolené jahody som dôkladne zatvorila. Používam fľaše s vrchnákom na závit, ale nakladali sme týmto spôsobom aj slivky a vtedy sme použili ten druhý typ fliaš a vrchánkov, ktoré sa zatvárajú pomocu “hlavy”. Funglovali aj tie.

Fľaše sme v zaváracom hrnci zaliali vodou tak, aby horný rad bol zaliaty do polovice výšky fľaše. Nastavila som teplotu na 85°C a časovač na 5 minút, tak zavárame všetko. Lenže tentokrát to nestačilo, jahody nepustili dostatok šťavy, bolo jej sotva na centimetre. A tak sme proces zopakovali ešte dvakrát, až sme sa dopracovali ku času 15 minút. Dlhšie nenechávame, aby sa ovocie nerozvarilo na kašu.

Šťavy bolo tak do polovice pohára. Poháre sme nechali v hrnci, zakryté v horúcej vode ako sa ukončil program. Postupom času voda vychladla a jahody ešte pustili nejakú šťavu. Ako sa dalo čakať, zmenšili svoj objem a plávajú na povrchu svojej krásnej, sýto červenej šťavy.

Na druhý deň som poháre z už vychladenej vody vytiahla a uložila na stôl vo vínnej pivnici. Je tam príjemne chladno. Nechala som ich tam na pozorovanie, či náhodou niektoré nechcú kysnúť, ale nechceli. Aj som ich s citom preklopila hore dnom, aby sa preliali aj tie horné jahody. Do ďalšieho dňa, kým som sa dostala k ich uložniu do komory, pustili ešte šťavu. V komore dostali miesto vedľa hrušiek z ročníka 2021. Čaká nás sladká zima a sladké spomienky na leto Spoza plota.

Koľko jahôd a koľko pohárov

Z 10 kíl jahôd som pripravila 17 pohárov zaváraných jahôd. Do pohára sa zmestilo 400 g jahôd. Ale nešli všetky jahody do skla. Niečo som vytriedila ako jahody vhodné na mrazenie, niečo som odložila na bublaninu a nie málo som ich pojedla pri práci. Tomu sa jednoducho nedalo odolať 🙂


Spracovávam…
Podarilo sa!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.