Hluchavka purpurová. Posmrdkáva od jari do jesene, lieči celý rok

Hluchavka purpurová (po česky “nachová”), rastie takmer po celej Európe okrem severu. U nás kvitne od marca do októbra a jej výrazné fialové kvety, rastúce v bohatých hniezdach po trávniku a vo vinici sú spolu s fialkami jedným z poslov blížiacej sa jari. 

Hluchavka je aj vysoko medonosná rastlina, a podobne ako ostatné skoro jarné kvety, poskytuje cennú výživu budiacemu sa hmyzu. Človeka pri zbere neohúri, skôr naopak, odradí, svojim zvláštnym zápachom. Ja sa však odradiť nenechám. Zber je jednoduchý a účinky hluchavky sú silné. Hluchavka purpurová obsahuje rovnaké látky ako hluchavka biela. Viacero zdrojov udáva, že hluchavka purpurová je účinnejšia.  

Zber, sušenie a skladovanie 

Zber: buď odtrhnem celú stopku alebo len vrcholec rastliny. Kvety treba ukladať jemne a do dostatočne veľkej zbernej nádoby. Mne poslúžila krabica od vína. Tuším zavediem novú fyzikálnu poučku – objem byliniek nazbieraných do krabice od vína je totožný s polovicou objemu usušených byliniek v pol litrovej sklenenej fľaše.

Sušenie: suším rozprestreté na plechu vyloženom papierom na pečenie pri peci, bez priameho svetla. Správne usušené kvety šuštia ako krepový papier. Sušením sa objem zmenší o viac ako polovicu. Netreba však zberať veľa tejto rastlinky, pretože typicky sa čaj pripravuje z malého množstva (1 čajová lyžička) alebo sa používa v čajových zmesiach. 

Skladovanie: ideálne v papierovom vrecúšku alebo vo vzduchotesne zatvorenej sklenenej fľaši obalenej alobalom. Nenatlačiť do fľaše veľa a vrecúško nenapchať naplno, skôr na voľno tak, aby ostal vzduch medzi kvetmi. Inak, keď som o pár hodín po usušení a uložení kvetov otvorila fľašu, prekvapila ma príjemná medová vôňa, ktorá sa sa šírila z fľaše. Trochu hluchavkového smrádku síce v aróme ostalo tiež, ale už nebol tak výrazný ako pri čerstvých kvetoch.

Hluchavka purpurová a jej účinky 

Účinky čaju: 

  • Upokojujúce účinky, vhodný pri nervozite, nespavosti
  • Pri nepravidelnej menštruácii a menopauze
  • Hnačka 
  • Zápaly močových ciest, prostaty, obličiek 
  • Zápaly priedušiek a dýchacích ciest

Účinky obkladu: 

  • Akné a ekzémy
  • Hemoroidy 
  • Mykotické obtiaže 

Účinky obkladu z čerstvej vňate: 

  • Popáleniny 
  • Rezné a bodné rany

Iné využitie: 

Mladé listy a kvety hluchavky purpurovej sú jedlé. Používajú sa do šalátov a polievok. Komu sa chce pohrať a pinzetou povyťahovať jemné ružovkasté kvietky (fakt to nie je nič ťažké), môže ich použíť ako jedlú ozdobu jedál. V domácnostiach sa využívala aj v skriniach a kredencoch proti moliam. 

Recepty

Sedacie kúpele pri hemoroidoch a mykotických problémoch

Vňať hluchavky dáme vylúhovať do vlažnej vody na celú noc. Ráno ohrievame do bodu varu, vylúhujeme 3 minúty a scedíme do čistej vody do vane.

Odvar na rány a vyrážky

Hrsť hluchavky dáme do pol litra vody, prevaríme 2 minúty a necháme vychladiť na príjemnú teplotu, ktrú znesieme. Precedíme a následne odvar používame na obklady, potieranie vyrážok alebo do kúpľa. Pre dosiahnutie výsledkov je nutná pravidelnosť. Obklady prikladať podľa typu poškodenia plete 1 – 3x denne na 15 – 20 minút. Ak sa vám pleť potom zdá príliš suchá, tak ju môžete jemne potrieť kokosovým olejom. 

Domáca tinktúra z hluchavky na upokojnie

100 g čerstvých kvetov zaliať pol litorm kvalitného alkoholu. Uzavreté lúhujeme 2 – 3 týždne, pričom každý druhý deň fľašu jemne pretrepeme. Precedíme do fľaše, z ktorej potom budeme užívať. Pri nervozite sa užíva 1 mokka čajová lyžička rozmiešaná v pohári vody. 

Ženský čaj 

1 čajovú lyžičku sušenej hluchavky zalejeme 250 ml vriacej vody a lúhujeme 10 minút. Piť môžeme 2-3x denne po dobu maximálne 6 týždňov. Následne je nutná aspoň mesačná prestávka. 

Priedušková zmes

Môžete si namiešať aj vlastný prieduškový čaj z hluchavky, kvetu bazy čiernej, ríbezľových listov, podbeľu, divozelu, fialky – čo máte. Tieto bylinky podporujú tvorbu a vykašľávanie hlienu, čo je dôležité pre hladký priebeh prekonania respiračných problémov ako nachladnutie, chrípka, zápal priedušiek či brondchitída. 

Hluchavka purpurová je jedna z tých vďačných byliniek, ktorú sa oplatí mať v zásobe. Ja už mám prvú várku nazbieranú, usušenú, uskladnenú. keď nazbieram o pár mesiacov kvety bazy a neskôr ríbezľové listy, namiešam si zmes, ktorá nám prinesie úľavu, ak ochorieme.


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.