Milujem pomalé zimné dni, ktoré končia skôr ako som si všimla, že začali! Všetko je zavarené, sem tam ešte čosi na záhrade urobíme, inak ale máme zase raz čas nerobiť nič, posedávať pri krbe a navštevovať priateľov. Aj v minulosti sa s príchodom chladnejších, kratších a tmavších dní ľudia usádzali častejšie pospolu, v jednej kutici. Na rozdiel od nás, ktorí sa plánujeme venovať len pozeraniu do ohňa, popíjaniu vína a debatovaniu, v minulosti sa pri týchto stretnutiach venovali rôznym prácam. Perie do vankúšov a perín sa páralo do príchodu Martina na bielom koni, potom sa už dievčatá a ženy venovali priadkam.
Mimochodom, v slovanskom panteone nájdeme bohyňu, ktorej ženy obetovali konope. Volala sa Mokoš a bola patrónkou žien, ženskosti, ženských prác a osudu. Až do 19. storočia bola oslavovaná aj ako bohyňa plodnosti a vládkyňa smrti, bola uznávaná aj ako ochrankyňa oviec a stád. Tradične sa jej kult oslavoval od posledného piatku v októbri, ktorý bol medzníkom začiatku zimných prác.
V kúdeľnej izbe, v niektorých regiónoch nazvanou vrstva, dievčatá priadli ľanové nite, z ktorých neskôr tkali plátno. To páranie peria by sa mi celkom páčilo a trúfnem si povedať, že by som ho aj zvládla, ale keby som si mala svoje oblečenie od prvej do poslednej nitky spraviť sama, tak by som asi nemohla vyjsť na ulicu. Nemala by som v čom.
Priadky boli aj spoločenskou udalosťou a príležitosťou stretnúť sa s priateľkami, zoznámiť s chlapcami, nájsť si svojho mládenca. Každý rok bola miestom priadok vždy iná domácnosť a dievčatá museli gazdinej priniesť či už masť, polienko do ohňa (Tejto požiadavke sa nedivím, vykúriť izbu každý deň vyžaduje dobrú zásobu dreva! Ja už to viem veľmi dobre!), kyslú kapustu, slaninu či obilie, ktoré jej kompenzovali zabratie jednej izby na niekoľko mesiacov. Na konci priadok museli dievčatá izbu upratať a vymaľovať, vrátane vybielenia pece.
Povery a čary
Nečudujem sa, že v tých dobách sa realita každodenného života prelínala s poverami a ťažkú drinu nadľahčovali čary. Schopnosť vyprodukovať dostatok potravín a oblečenia bolo kľúčové pre prežitie, takže väčšina magických rituálov preto mala podporiť produkciu a obmedziť straty. Studené, hmlisté dni skorej zimy boli na čáry-máry ako stvorené. Novembrové temné dni sú dodnes známe ako strídžie dni a trvajú od sviatku Kataríny až po deň zimného slnovratu. Okrem poľnohospodárskej mágie boli strídžie dni venované aj ľúbostnej mágii. Slobodné dievčatá zisťovali, či a kedy sa vydajú, kto bude ich muž, ako sa bude volať a aké bude mať povolanie.
https://youtu.be/TkhlekMbq3g
Neviem predstaviť napríklad metódu s jablkom, teda že v deň sv. Lucie by som ponorila jabĺčko do vody a každý deň potom odpila trošku z tejto vody, ako hovorí starý návod na zistenie mena budúceho ženícha. Stopro, že by som nedodržala postupné denné pitie, veď aj keď si iné kúry naordinujem, nikdy ich nedodržím viac než tri dni. A napokon, v noci po večeri, keď išli všetci z rodiny do kostola, zobralo dievča toto jabĺčko so sebou na omšu a po Polnočnej omši, počas cesty domov, to jablko jedlo. Meno chlapca, ktorý sa k nej prvý ozval, mal byť menom jej manžela. Tipujem, že tento návod je z juhu Slovenska, u nás na severe by milému dievčaťu ruka odmrzla, keby o polnoci jedla jablko cestou z kostola.
Hanblivejšie dievčatá mohli čarovať trochu diskrétnejšie. Na 13 kúskov papiera napísali 13 mien chlapcov, ktorí sa mu páčia. Potom každý večer spálili 1 papierik s menom. Pri pálení dievča nesmelo vidieť, aké meno je tam napísané. Prvý papierik spálilo v deň sv. Lucie a posledný na Štedrý večer – pred Štedrovečernou večerou sa mohlo pozrieť a prečítať meno, ktoré ostalo na poslednom papieriku. Chlapec, ktorého meno bolo na ňom napísané, stal sa jeho vyvoleným. Ak doplním, že oheň mal byť založený drevom, ktoré dievča ukradlo z domu chlapca, ktorý sa jej páčil najviac, tak sa táto metóda už nejaví až tak jednoduchou.
Istú dávku odvahy a extrovertnosti vyžadovala metóda „trasenie plotov“, keď dievča odriekalo zaklínadlo: “Klopem, klopem s týmto plotom všetkým svätým mým životom. Klopem, klopem dnes, kde je môj najmilší, nech mi tam vyštekne pes.” Keď som toto čítala, tak som si úprimne gratulovala k narodeniu sa do doby, kedy taktéto rituály už nie sú v móde. Už sa vidím ako trasiem nejakým plotom, a ešte aj sama vonku potme! Za vidna by som si už vôbec na toto netrúfla.
Takýchto viac alebo menej odvážnych rituálov, z ktorých niektoré požadovali spanie s ukradnutými gaťami svojho vyvoleného, bolo nesmierne veľa. Poďme sa teraz ešte pozrieť na ochranu majetku, zvierat a osôb. Najznámejšími prostriedkami na ochranu boli tradične oheň, šalvia, soľ, cesnak a cibuľa, ktoré sa používali nielen v domoch ľudí, ale aj v stajniach. Cesnak sa dal jesť, ale sa ním aj maľoval kríž nad každé dvere. Veľmi bojazliví ľudia použili pre istotu kolomaž, alebo ku dverám zavesili cibuľu, pretože má deväť vrstiev a strigy sa cez ňu nedostanú.
Bude to znieť možno smiešne, ale dávno, neviem, v ktorom meste som vtedy bývala, keď mi kamarátka z dediny priniesla krásne kúsky cesnaku – paličáku aj s dlhými suchými stonkami. Boli tak krásne, že som si ich dala do vázy ako dekoráciu. A viete, že sa mi jedna návšteva urazila, že prečo mám na stole vázu s cesnakom? Vraj či si myslím, že je striga. Toto sa fakt ťažko vysvetľuje, je to skrátka jedna z tých príhod, ktoré sa môžu stať len mne.
Ak sa ničoho nebojíte a poverám neveríte, tak môžete toto záhadné obdobie využiť na plánovanie budúcoročnej dovolenky. Stačí, ak si budete zapisovať počasie každý deň od Lucie do Vianoc, pretože každý deň reprezentuje jeden mesiac a ukáže vám aké bude kedy počasie. Dobré, však?
Pranostiky
A na záver novembrové pranostiky. Aká bude jar na budúci rok? Vyberte si!
- Studený november – zelený január.
- Aký november , taký budúci marec.
- Aký je november, taký bude nasledujúci máj.
Teraz hlavne sledujem, či už namŕza zem, lebo vraj „ak v novembri sneh padá do blata, bude na ozimnom poli veľká strata“, a naopak, ak mráz, tak očakávať môžeme bohatý rok. Inak povedané, „novembrový sneh keď za niekoľko dní poleží, potom prejde, lepšie hnojí ako hnoj.“
Pozorne budem sledovať aj počasie 21.11., vraj bude celá zima taká, ako je v tento deň. Ak bude jasná noc, tak januárová zima bude krutá. Všetci vieme, že ak je Katarína na ľade, tak Vianoce sú na blate, na druhej strane však sneh na Katarínu predpovedá veľké obilie. To by bolo super, pretože tento rok boli obilné klásky o tretinu menšie a zožať ich museli dobré tri týždne skôr ako zvyčajne.
Posledný novembrový deň, keď má meniny Ondrej, budem zase sledovať sneh, pranostiky strašia, že „biely Ondrej predpovedá zlý rok“ a sneh, ktorý v ten deň napadne, si poleží dlho. Lepší by bol mráz, ktorý predpovedá, že sa nemusíme báť povodní ani vody, prípadne aj dážď zase odmäk každý mesiac počas celej zimy.
Radosti
Pranostiky nepranostiky, na záhrade zase treba napriek chladnému počasiu venovať čas príprave pôdy a kompostu na budúci rok. Ešte sa dá vysadiť stále cesnak, vysiať mrkva, cibula, petržlen a mak. Aby nám nechýbali vitamíny ani v zime, môžeme si zasadiť do črepníka pažítku, ale zelené vňate sa dajú pestovať aj z petržlenu, zeleru a inej zeleniny. My sme pestovali len vňať z kúska petržlenu, ktorý bol položený na tanieriku, ale toto vyzerá dosť dobre.
Na Ondreja len krivý gazda orie roľu, ale na vinohrade v novembri teraz, keď už opadali listy, orieme alebo ohŕňame prízemné časti mladých viničov, aby sme ich chránili proti mrazom. Kontrolujeme odparovanie a dolievme sudy a demižóny, po skvasení stáčame víno z kvasníc. A ochutnávame mladé víno! V Rakúsku vraj už od konca augusta, v Čechách, na Morave a na Slovensku od prvého novembrového pondelka. Mladé víno od našich českých a moravských bratov sa nazýva svätomartinské, u nás máme svätokatarínske. A ak vám budú núkať niekde božolé, tak musí byť z východného Francúzska a z odrody gamay. A nesmie byť mastné.