Medzi moje najobľúbenejšie jedlá patria cestoviny a omáčky. Sú príjemne hrejivé, upokojujúce a vyvolávajú vo mňe pocit pohody. A gnocchi, tie sú pre mňa na vymyslenom tróne, na špici hitparády cestovinových jedál. Gnocchi sú vlastne halušky. Alebo knedlíčky. Noky. Slávnu scénu z Pelíškov si isto pamätáte všetci.
Podľa tohto receptu si pripravíte za pol hodinu luxusné domáce gnocchi aj vy. Je to dokonca rýchlejšie ako cesta do obchodu, kde by ste si kúpili chémiou nadupaný polotovar.
Suroviny:
Na prípravu domácich gnocchi potrebujete zemiaky, polohrubú múku, vajce a lyžičku soli.
V princípe na jednu porciu pre jednu osobu potrebujete jeden väčší zemiak a na jeden zemiak hrsť múky. Ak nemáte polohrubú múku, použiť môžete aj hrubú alebo ešte lepšie, semolinu, tú používam aj ja. Vajce niekedy nedávam, potom sú gnocchi jemnejšie. Presnejšie údaje koľko čoho získate pozorovaním apetítu stravníkov, skutočnej veľkosti zemiakov a múku pridáte podľa ich vodnatosti.
Ak uvaríte zemiaky v šupke v jeden deň, na druhý deň vás čaká už len tá príjemnejšia časť práce. Ošúpať a šúľať! Áno, gnocchi sa robia veľmi podobne, ako naše staré známe šúľance.
Postup:
Rukami uhnetieme cesto, môžeme nechať odpočinúť v chlade. Potom narežeme ako knedľu, vyšúľame valčeky primeranej hrúbky, nakrájame ich na malé kúsky a nakoniec ich na reze jemne pripučíme vidličkou, aby získali charateristickú gnocchi vzorku.
Kým sa hráme s cestom, necháme zovrieť osolenú vodu, do ktorej ich potom čo najrýchlejšie hádžeme, pričom ich priebežne premiešaváme. Uvarené budú asi tak za 3 – 4 minúty, keď vyplávu na povrch. Precedíme, necháme v cedníku a vo veľkej panvici rozpálime maslo. Na ňom gnocchi jemne osmahneme. Ak sme veľmi hladní, tak tento krok vynecháme a precedenú cestovinu rovno zamiešame s omáčkou.
Omáčky
Omáčku môžete proužiť paradajkovú, a preliať ňou šampiňóny, cuketu, alebo len cesnak a iné korenie. Výborná je aj smotanová omáčka tiež z hubami alebo kuracím mäsom, či bez mäsa, len so syrom alebo špenátom. Syr, ideálne pecorino alebo parmazán odporúčam nastrúhať navrch gnocchi aj pred podávaním a nezabudnite aj na čierne mleté korenie.
V horúcom masle sa koreniny krásne prevoňajú. Namiesto omáčky však môžete vyskúšať aj žihľavové pesto, alebo pesto z medvedieho cesnaku.
Gnocchi sa údajne dajú aj zmraziť, buď ešte neuvarené, alebo po uvarení, ak ich necháte vychladnúť v jednej vrstve predtým, než ich vložíte do mrazáku. Takto si môžete narobiť zásoby na dni, keď budete mať menej času a na varenie a domáce gnocchi budete si môcť vychutnať kedykoľvek budete chcieť. Jediný problém je, že mne sa tak veľa gnocchi ešte nikdy nepodarilo urobiť, vždy zjeme všetko. Takže ako obvykle, za nič neručím.
Novinky Spoza plota
Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.