Čierna ríbezľa rastie bežne v záhradách po celej Európe, ale pochádza z Ázie. Jej ovocím sú aromatické čierne bobule, z ktorých je fantastický lekvár aj medovina, ale okrem ovocia má veľký význam spracovanie listov z čiernej ríbezle.
Čaj z listov čiernej ríbezle má pozitívny vplyv na zdravie. Môžete ho piť počas chrípky, nádchy, zápale močových ciest, zavodnení, hnačke, nádche alebo pri bolesti kĺbov. Stačí si v júni – auguste nazbierať listy a následne ich buď usušiť alebo, ak chcete naozaj voňavý čaj, pred sušením fermentovať.
Fermentácia
Nebojte sa, nejde o nič komplikované. Stačí nazbierať listy, ktoré sú zdravé. Ja osobne ich zbieram od spodnej časti rastliny tak, aby som čo nepoškodila ker. Natrhané listy nechám niekoľko hodín zvädnúť. Nesuším ich ešte, len ich v hrubšej vrstve nechám v primeranej nádobe, aby zvädli.
Zvädnutým listom otrhám stonky a listy samotné, zase vo vrstve, prejdem niekoľkokrát valčekom na cesto. Cieľom je narušiť povrch listu, aby sa uvoľnila aróma. Poznávacím znamením je, že listy mierne stmavnú.
Takto pripravené listy zabalím natestno do fólie alebo dám do misky s tesniacim vrchnákom. Nechám v teplej miestnosti 8 – 12 hodín. Keď rozbalím fóliu alebo nadvihnem vrchnák, a cítim silnú ríbezľovú vôňu, nakrájam ich na slíže a suším klasicky v tenkej vrstve, kým nie sú úplne suché a pripravené na skladovanie.
Použitie
Tento čaj mám veľmi rada nielen pre jeho krásnu vôňu a príjemnú chuť, ale zároveň tvorí aj základ mnohých bylinkových čajov, ktoré pijem pri nachladnutí.
Samotný čaj sa inak pripravuje klasicky, teda jedna lyžička a dva deci vody, lúhovanie 13 minút.
V minulosti údajne ľudia pili tento čaj ako náhradu čierneho čaju, ktorý nebol pre každého. Jeho vôňa je fantastická a drží celé mesiace. Raz som asi po roku našla zapadnutú fľaštičku, v ktorej ešte bolo trochu tohto fermentovaného čaju. Vôňa bola omamná a keď som ho spotrebovala, fľaštička voňala pomerne silno aj naďalej.