Čatní, sladko – pikantnú ovocnú omáčku, pripravujem každý rok zo sliviek, vyskúšali sme aj marhuľové čatní. V domovine čatní, Indii, je častým základom mango alebo iné dužinaté sladké ovocie. Aj preto som sa tento rok rozhodla pre broskyňové čatní. A aby malo správny šmrnc, nešetrila som korením.
Hoci na trhu som kúpila päť kíl broskýň, pôvodne na lekvár, mnoho ich bolo príliš pekných, škoda do lekváru dávať. A tak som tie naozaj pekné oddelila na jedenie za čerstva, a použila som zvyšných odhadom 2,5 kg ovocia. Variť lekvár z tak malého množstva nemalo zmysel, a zároveň som uvítala príležitosť vyjašiť sa s korenín na malom množstve čatní. Pri príprave som použila základné ingredience ako ovocie, cukor a ocot, ale čo sa korenín týka, dopriala som si slobodu nechať sa viesť vlastným nosom a náladou.
Príprava bola rýchla a varenie krátke. Výsledkom bolo 15 dvojdecových fľaštičiek s čatní, ktoré som nerozmxiovala, ale nechala som celé kusy ovocia a zeleniny vo vzniknutej omáčke.
Základné suroviny
- 2,5 kg broskýň
- 10 ks červenej cibule
- 1 celá hlávka cesnaku
- 250-300 ml balsamico octu
- 400 g cukru
- Soľ
- 2 dcl suchého bieleho vína
Korenia
- Horčicové semienko
- Koriander
- Kardamón
- Zázvor
- Klinček
- Nové korenie
- Červená paprika
- Chilli
Tipy
Červenú cibuľu môžete nahradiť šalotkou a balsamico ocot jablčným octom. Vaše čatní získa jemnejšiu farbu aj chuť. Ak si prajete, môžete použiť aj škoricu, ale čatní bude “dezertnejšie”. Všetko korenie okrem červenej papriky môžete použiť mleté, ale lepšie je celé korenie potlčené v mažiari tesne pred použitím. Ak použijete sladkú červenú papriku, tak môžete pridať chilli, ale pozor, aby ste nevyrobili ohnivú omáčku namiesto vyváženého čatní. A samozrejme, množstvo korenia si upravte podľa vlastnej chuti. Soľ som dolaďovala v priebehu varenia. Počas varenia treba čatní miešať, aby neprihorelo.
Postup
Do kotlíka – pretože ešte stále zavárame vonku na ohni – som dala broskyne zbavené kôstky. Broskyne som nekrájala, len pri vyberaní niektorých kôstok nevznikli dve polovice, ale polovica a dve štvrťky. Ku broskyniam som pridala cibuľu a cesnak. Oboje som nakrájala len nahrubo v ruke na prúžky. Posypala som ovocie a zeleninu cukrom, priliala som štvrť litra balsamica, a prisypala korenie.
Keďže išlo o jazdu vo voľnom štýle, nemerala som, ale podľa výraznosti som ladila. Najmenej som použila najvýraznejšieho korenia a štedrejšia som som bola s menej výrazným korením. Hovoríme o približne jednej až troch lyžiciach z každého korenia.
V priebehu varenia som ochutnávala, priliala som trochu balsamica, soľ. Keď bolo čatní takmer hotové – teda bolo tak husté, ako detská výživa ale s kúskami ovocia – tak som doň priliala ešte dve deci bieleho suchého vína a nechala prejsť varom.
Čatní som naplnila do pohárikov a nechala hore dnom otočené dunstovať 24 hodín.
Použitie
Broskyňové čatní je vynikajúce na prípravu pečeného či duseného mäsa, či už ako marináda alebo ako omáčka, ktorá vznikne pri tepelnej úprave. Super je aj ako studená omáčka ku mastnejším pečeným mäsám ako klobása, pečené rebierka, pečená krkovička, pečené kurča, ale aj ku chudšej pečenej bravčovej panenke. Dá sa pripravť aj ako hladká grilovacia omáčka.
Takto pripravené čatní je ovocno kyselkavo korenisté. Broskyňové čatní získava v našej špajzi stále miesto a ja sa už teším, aké využitie mu ešte nájdem.
Novinky Spoza plota
Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.