Baza čierna. Recepty na vyžitie kvetov aj plodov

Baza čierna je neprehliadnuteľný ker s obrovskými voňavými kvetmi. V máji je neprehliadnuteľný. Milujem vôňu bazových kvetov po daždi alebo podvečer, keď sa vznáša nad vinohradom.

Kvety rastú v bohatých súkvetiach, a tak je ich zber jednoduchou záležitosťou. Stačia vám nožnice a za pár minút máte nazbieraný plný košík kvetov.

My kvet bazy používame sušený vo forme čaju. Keďže každá bylinka má trvácnosť a účinnosť asi tak rok, netreba nám na jednu sezónu viac ako 20 kvetov. Čo neobtrháme na jar, to dozreje na jeseň do plodov.

Nikdy netrháme viac, než spotrebujeme. Nie sme tu sami. Prosím, myslite na to, keď pôjdete na zber.

Čaj z kvetov bazy

V kombinácii s harmančekom kvet bazy podporuje potenie, čo sa oplatí zase pri prechladnutí, keďže potom odchádza z tela množstvo toxínov. Preventívne ho pijeme vždy, keď prídeme domov zmoknutí alebo prefúkaní od studeného vetra. Bazový čaj je vynikajúca prevencia pred nachladením. Výborný je aj v zmesi proti prechladnutiu.

Zmes proti prechladnutiu

1 polievkovú lyžicu zalejem 1 litrom vody a nechám 15 minút lúhovať. Vypijeme ešte horúce z veľkých hrnčekov.

Foto: Martina Javůrková. Čajová zmes proti prechladnutiu

Okrem nachladnutia pomáha čaj z kvetov bazy pri žalúdočných problémoch, plynatosti, migréne. Pozor, nie je priepustkou ku bezodným prežieračkam. Na prípravu čaju na tento účel použijem lyžicu sušených kvetov na pol litra vody. Kvety prevarím vo vode 3 minúty, potom pijem. Nesladím, ale ak potrebujete, oslaďte si ho. 

Dobrá správa pre budúce mamičky je, že bazový čaj môžu piť budúce mamičky aj počas tehotenstva. A nielen to, dokonca aj podporuje tvorbu materského mlieka. 

Čaj z plodov bazy

Sušené plody sú vhodné ako doplnok stravy pre diabetikov. Pozor, surové plody bazy čiernej sú jedovaté! Prevarte ich preto 15 minút v pollitri vody a nechajte vychladnúť. 

Tinktúra z plodov bazy čiernej

Plody bazy obsahujú flavonoidy rutín, kvercetín a tmavočervené antokyánové farbivá. Tie farbivá sú prítomné vo viacerých zeleninách a ovociach. Rutín je vynikajúci na podporu pružnosti a pevnosti ciev (jeho bohatým zdrojom je aj pohánka), kvercetín je silný antioxidant, teda pomáha pri prevencii oxidačného stresu a zápalov v organizme. Antokyánové farbivá podporujú hojenie rán a zlepšujú stav poškodeného tkaniva, priaznivo vplývajú na srdce a cievy, ktoré ochraňujú pred poškodením, ktoré môže spôsobiť vysoký cholesterol. Okrem toho zohrávajú úlohu pri odbúravaní tukov a sú nápomocné pri vredovej chorobe žalúdka. Antokyány sú prospešné aj pre zrak a podporujú i funkciu mozgu.    

  • Nechám 30 dní luhovať 100 g čerstvých alebo 50 g sušených bazových bobuliek v 3,5 dl vodky (iný 40% alkohol). Každý deň treba fľašou potriasť.
  • Užíva sa 1 čajová lyžička 2 x denne počas choroby, na prevenciu 1 čajová lyžička denne.

Bazové delikatesy

Obľubujem extravagantné kombinácie ako marhuľové či slivkové čatní, cibuľádu a pikantné lekváre. Jednou z takýchto extravagancií je aj bazová horčica. Naozaj jej netreba veľa, slúži ako výnimočná príloha ku výnimočným mäsám či syrom. 

Fanúšikovia klasickejších chutí môžu vyskúšať bazové lievance. Jeden kvet bazy namočím do lievancového cestíčka z múky, vajca a mlieka, ktoré ochutím trochou perníkového korenia, teda zázvorom, klinčekom, škoricou a kardamónom. Cestíčko sa nabalí na kvet, položím ho na rozpálený olej v panvici a odstrihnem stonky. Otočím, ešte chvíľu osmažím z druhej strany a hotovo. Lievanec chutí najlepšie, ak sa oň podelíte s niekým, koho máte radi.

Foto: Martina Javůrková. Bazové lievance

A samozrejme, bazový sirup!

7 litrov sirupu som pripravila zo 45 kvetov bazy, 5 litrov vody, 5 kg cukru a 2 kg citrónu. Z vody, cukru a citrónovej šťavy som urobila cukrový sirup. Tým som zaliala kvety.

Najviac práce bolo s citrónmi. Jednak som ich dôsledne vydrhla, a potom ošúpala ako zemiaky. Šupy som pridala do hrnca, v ktorom boli kvety a cukrovo citrónový sirup. Nechala som všetko luhovať 24 hodín, ďalší deň som sirup precedila. Precedný sirup som priviedla do bodu varu a nechala bublať na slabom plameni. Pri vare treba zberať penu.


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.