Bábovka nikdy nebola môj obľúbený koláč. Síce sa mi vždy páčil jej vzhľad, ale inak bola na môj vkus vždy príliš suchá a mrvivá. Neskôr, keď som začala sama piecť, obľubovala som ju ešte menej, pretože sa mi nepáčilo jej nepredvídateľné nafukovanie a následne neforemné praskanie, ktoré pokazili sľubne sa ukazujúci bábovkový tvar.
Potom som konečne zohnala keramickú bábovkovú formu a dala som bábovke ešte jednu šancu. Moja voľba padla na kysnuté cesto, a dobre som urobila.
Doba prípravy:
- 20 minút príprava a miesenie
- 1 hodina na prvé kysnutie (cestá v misách)
- 1 hodina na druhé kysnutie (budúca bábovka vo forme)
- 40 – 50 minút pečenie
Suroviny:
- 400 g hladkej múky
- 200 g polohrubej múky
- 1 čl soli
- 3 PL práškového cukru
Zmiešať a urobiť v strede jamky. Do jamky namrviť 27 g droždia (ja som dala normálne celú 40 g kocku), čajovú lyžičku cukru a naliať trošku mlieka. Nechať kysnúť 15 minút, počas ktorých si pripravíme ďalšiu časť surovín.
- 150 ml mlieka izbovej teploty
- 50 g roztopeného a vychladeného masla
- 1 vajce
- 200 ml hustého smotanového jogurtu (alebo kyslej smotany)
Tieto suroviny pridáme ku múkam s droždím a miesime približne 15 minút, kým nevznikne jemné, nelepivé cesto. Podľa potreby dosypeme múku. Vymiesené cesto rozdelíme na dve časti. Jednu časť v miske zakryjeme a dáme kysnúť, do druhej časti pridáme 3 PL kakaa zmiešaného s 2 PL mlieka a ešte poriadne premiesime, kým nie je celé cesto krásne hnedé ako čokoláda. Až potom ho necháme kysnúť.
Po hodine oba cesta rozvaľkáme, každé zvlášť, na obdĺžnikový plát. Kakaové cesto uložíme na svetlé cesto a zavinieme dlhšou časťou, podobne ako závin. Na konci ho spojíme a vložíme do formy na pečenie bábovky. Formu treba vymastiť maslom a vysypať múkou.
Vo forme necháme ešte hodinu kysnúť a potom pečieme 40 – 50 minút na 180 – 200°C. Podľa potreby prikryjeme po 20 minútach bábovku alobalom, aby sa nepripiekla. Bábovka nie je takmer vôbec sladká, takže ak máte radi sladké pečivo, môžete si ju upečení ešte pocukrovať.
Upozorňujem, že je veľmi dôležité dopriať bábovke uvedené časy kysnutia, pretože len dôkladným prekysnutím cesta v mise a vo forme sa minimalizuje riziko škaredého roztrhania bábovky pri pečení, počas ktorého bábovka narastie o ďalší dvojnásobok.
Najlepšie je bábovku upiecť navečer, a nechať ju cez noc chladiť na mriežke, prikrytú utierkou. Takto je najväčšia pravdepodobnosť, že ráno si pochutíte na dokonale vychladenej a vláčnej dobrote.