Anglicko je kozmpolitná krajina, a len vďaka tomu som v Londýne neumrela od hladu. Indické karí a samosy, arabské a turecké kebaby či pide na tisíc spôsobov, čínske a vietnamské ryže so zeleninou a rybami, všetko na počkanie dostupné v niektorom zo stoviek rýchlych občerstvení, ma vždy zachránili. A keď som začala pracovať v bio-obchode, v ktorom sme predávali okrem bio-ovocia a zeleniny aj salámy a syry z Talianska a Francúzska, na útrapy s anglickou kuchyňou som mohla načisto zabudnúť.
Anglická kuchyňa bola – a myslím, že stále je – strašná. Charakterizujú ju hutné, do guče zbité masy plné tuku, múky, vlákniny s rozvarenou či rozpečnou zeleninou, dosucha prepečeným mäsom – a poliate vždy tou istou hnedou omáčkou. Dezerty sú zase hutné, do guče zbité presladené masy plné kandovaného ovocia a korenia alebo naopak, múčne žemle bez chuti, na ktoré si naložia kopu smotany a džemu a ešte sa aj hádajú, či je správnejšie poradie smotana – lekvár alebo lekvár – smotana.
Pomerov neznalého človeka vydesia hranolky štedro pokvapkané octom, nátierka menom Marmite a mätová omáčka k vysušenému mäsu. Slovom puding alebo pie, teda koláč sa označuje čokoľvek od ovocného koláča po jaternice. Prisahám! Možno aj preto angličtina nemá vo svojom slovníku výraz “dobrú chuť”, pokiaľ zaň nechceme pokladať obligátne “enjoy your meal”.
Verili by ste, že napriek tomu všetkému sa po rokoch občas rada vrátim ku niektorým zo špecialít britskej kuchyne? Slávne fish & chips, teda vyprážaná ryba a hranolky, bangers & mash – pečená klobáska so zemiakovou kašou, hnedou omáčkou a hráškom, baked beans, steak & kidney pie alebo Cornish pastry sú celkom chutné, ak sú pripravené z čerstvých surovín.
A ešte Sheperd’s pie
Ako v každej krajine, aj anglickí vidiečania bývali chudobní a varili z toho, čo dom dal. Hlavne na severe Anglicka a v Škótsku gazdinky oklamali nedostatok potravín tým, že nanovo uvarili mleté alebo nakrájané mäso, ktoré zakryli vrstvou zemiakovej kaše a celé to zapiekli.
Na prípravu originálneho pastierského koláča sa používalo jahňacie mäso, ktorého mali relatívny dostatok. V prípade, že sa použilo hovädzie, ide o cottage pie, teda chalupársky koláč, ale to je detail. Veľmi často sa v týchto slaných koláčov našli zvyšky z nedeľnej hovädzej pečienky a zeleniny.
Výraz cottage pie bol používaný od roku 1791, keď boli do Anglicka privezené zemiaky ako potravina pre chudobných žijúcich v chalupách. Sheperd’s pie je novší, objavil sa roku 1854.
Môj recept
Sheperd’s pie je výborné jedlo pre sychravé dni, ktoré je jednoduché na prípravu a zasýti celú rodinu. Ak ste ho ešte neskúšali, dajte mu šancu.
Suroviny:
- 500 g hovädzieho mäsa
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- Lyžička rasce
- 3 – 4 menšie mrkvy
- Deci hrášku (nemusí byť)
- 3 dcl paradajkovej omáčky
- Zemiakovo – zelerové pyré
Postup:
Buď kúpim mleté mäso alebo pomeliem, prípadne natrhám mäso varené alebo pečené z predošlého dňa alebo vývaru.
Na panvici si ohrejem tuk, orestujem nadrobno nakrájanú cibuľu, na plátky nakrájaný cesnak a rascu. Pridám natenko pokráojanú mrkvu a tiež chvíľku orestujem, až potom pridám mäso.
Keď sa mäso zatiahne, zalejem ho paradajkovou omáčkou. Kto nemáte omáčku, použite paradajkový pretlak a deci – dva hovädzieho vývaru. Mäso s omáčkou prikryjem a nechám na miernom plameni pomaly variť, priebežne ochutnávam a dochucujem soľou a čierným korením.
Ja Sheperd¨s pie robievam, keď mi zvýši zemiaková kaša. So zemiakovo – zelerovým pyré je však omnoho, omnoho lepší! Zemiakovo – zelerové pyré pripravíte ako normálnu zemiakovú kašu, akurát pri varení použijete aj zeler v pomere 2:1.
Sheperd’s pie môžete piecť v akejkoľvek nádobe na zapekanie. Netreba ju ničím vymazať ani vysypať. Dávajte si však pozor, aby ste správne odhadli veľkosť. Ak bude nádoba príliš veľká, vrstva mäsa aj zemiakov bude príliš tenká. Nádobu zvoľte takú, aby od vrchného okraja ostalo dosť miesta na šťavu, ktorá bude pri zapekaní prebublávať po okrajoch.
Ideálne je Sheperd’s pie zapekať v miskách po jednotlivých porciách, pretože aj tak sa zle nakladá, respektíve, nevyzerá po preložení na tanieri práve esteticky.
Ja zvyknem zemiaky pred zapekaním trochu nadizajnovať vidličkou alebo lyžicou, kto chcete, môžete použiť cukrársku striekačku na zdobenie. Pred zapekaním je fajn zemiaky aj trochu postrašiť strúhaným parmazánom, aby vytvoril pekný hnedý efekt, ktorý vám bude signalizovať, že koláč je už pripravený na servírovanie. Je každého osobnou voľbou, či nechá koláč len tak zľahka zozlatnúť alebo ho upečie riadne do hneda s chrumkavými pripečenými okrajmi.
Ak nezjete všetko, kľudne po vychladnutí dajte misku s koláčom do chladničky. Na druhý deň ju stačí ohriať a rýchly obed máte zase na stole.
Pri tomto jedlo azda ešte viac ako pri iných jedlá platí, že je len tak dobré ako suroviny, ktoré použijete, tak nešetrite na nesprávnych miestach. Výsledkom by malo byť šťavnaté jedlo príjemnej domáckej, zemitej chuti.