Ajvar. Nátierka z pečenej kápie a baklažánu

Ajvar je balkánska špecialita. Kdesi som sa dočítala, že príprava ajvaru je na Balkáne udalosťou, pri ktorej sa stretne celá široká rodina alebo niekoľko rodín z dediny. Proces prípravy je totiž tak trochu piplačka, ktorá sa určite lepšie zvláda v družnej spoločnosti. 

Ja z piatich kíl kápie a 2 baklažánov zavarím okolo 1,6 litra dobroty, ktorú som schopná zjesť lyžicou na posedenie. Zaváram do pollitrových pohárov so širokým hrdlom, aby sa dal pohodlne naberať. A ako ajvar chutí? Sladkasto-kyselkavo. Paprikovo-baklažánovo. A vonia ohňom, na ktorom sa opekala zelenina.

Je to skrátka výnimočná dobrota na chlebík s maslom, masťou, pod mäso, ku grilovanému mäsu, ale aj ku syru, napríklad ovčiemu. Keď si dáte taký čerstvý ovčí syr s domácim ajvarom, razom sa cítite ako pastier na šírych lúkach. Máte chuť na pohár dobrého chladeného vínka a potom sa chcete vyvaliť slastne do slnkom prehriatej trávy a len tak byť, spokojný so životom, ktorý dáva také chutné dary. Ale dosť bolo rozjímania, poďme variť.

Suroviny na ajvar:

  • 5kg kápie
  • 2 ks baklažánu
  • 2 cibule
  • 4 strúčiky cesnaku
  • Olivový olej
  • Ocot 
  • Cukor
  • Soľ
  • Podľa chuti chilli
  • Korenie: horčičové semienko, koriander, klinček, nové korenie (v pôvodnej verzii ajvaru sa nepoužíva, nám ale lepšie chutí s korením)

Pracovný postup

Ideálne je ak máte možnosť urobiť si prípravu na ajvar na dvore, pretože všade tečie červená voda z kápie. 

Papriky očistím od stopky, semienok a bielych žiliek. Pečiem ich, kým nemajú charakteristické pľuzgieriky. Upečené papriky ukladám do veľkej sklenenej misy pod fóliu, aby sa pekne parili. Potom sa ľahšie šúpu. Nie vždy, ale skúsiť to treba. Baklažány narežem a dám upiecť v celku. Po vychladnutí ich tiež ošúpem.

Ošúpané upečené kápie pomeliem na mlynčeku na mäso. Ak máte taký starodávny ručný ako ja, tak pod mlynček odporúčam poloižiť misu, do ktorej bude kvapkať voda. Po kápiach zomeliem, cibuľu, cesnak a baklažán. Predtým, než dám zeleninu do hrnca, nechávam ju ešte voľne stiecť v sitku. Potom už varím v kuchyni.

Pomletú zeleninu zahrievam a keď sa blíži k bodu varu a začína sa na dne lepiť, tak ju podlejem octom a olejom. Potom pridávam postupne soľ, cukor, všetko podľa chuti, aby bola vyvážená. S olejom nešetrite, konzistencia má byť krémová. Priebežne ajvar ochutnávam a korením.

Výsledný ajvar je skôr hustý ako riedky, asi ako krupicová kaša alebo talianske rizoto. Na vrch ajvaru kvapnem ešte olej, a dôkladne zatvorené ich ukladám hore dnom pod perinu, kde ich nechám chladnúť 24 hodín. Potom skladujem v špajzi, vydrží chutný a bezchybný aj dva roky. Teda vydržal by, keby sme ho všetok nezjedli


Máte radi pikantné a sladko-kyslé prílohy? Vyskúšajte aj tieto recepty:


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.